Nowe kompetencje Rady Medycznej. Co proponuje D. Tusk?

29 Lipca 2021, 14:31

- Nie mamy zaufania do rządu, ale mamy zaufanie do ekspertów. Jeśli stamtąd wyjdzie jakaś propozycja, nie będziemy przeszkadzać, będziemy pomagać. To nasze polityczne zobowiązanie - zapowiedział lider PO Donald Tusk podczas czwartkowej konferencji po spotkaniu ws. pandemii i szczepień m.in. z członkami Rady Medycznej. D. Tusk chce powołania niezależnego ciała i nowych kompetencji dla Rady Medycznej, której członkowie wzięli udział we wcześniejszym spotkaniu.

- Jeśli przeznaczy się parę miliardów złotych, które przeznaczane są na codzienną walkę z opozycją, na walkę z COVID-19 i promocję szczepień, to my naprawdę wyjdziemy do końca roku na prostą - przekonywał lider PO. Jak mówił, podstawowym zadaniem jest więc wyjęcie kwestii pandemii i wspólnej walki o zdrowie Polaków z pola konfliktu politycznego.

Lider PO odniósł się także do sposobu, w jaki rząd walczy z pandemią. - Brakuje podstawowych narzędzi prawnych. To dotyczy uczelni, szkół, szpitali, pracodawców - wyliczał. Wskazywał też na wrażenie tymczasowości, prowizoryczności działań i niepewności co do planów rządu.

Stąd, jak tłumaczył, próba sięgnięcia po własne badania i spotkania z ekspertami. - Podkreślam, byli wśród nich członkowie Rady Medycznej działającej przy premierze - dodał.

Szczepienia p/COVID: przekonywać i tłumaczyć

D. Tusk zaznaczył, że jeżeli chodzi o walkę z pandemią, to bardzo dużo zależy od tego, czy rząd na serio zajmie się promowaniem szczepień. - Wniosek z dzisiejszej dyskusji z ekspertami jest jeden: musimy tych wszystkich, którzy się lękają szczepień przekonać. Nie wymuszeniem, nie obowiązkiem, ale rzuceniem wszystkich sił i środków, w tym mediów publicznych, na tłumaczenie jak ważne jest szczepienie dla bezpieczeństwa osobistego szczepionych, ich bliskich i dla Polski jako całości - mówił D.Tusk.

Jak relacjonował wcześniejsze spotkanie z członkami Rady Medycznej, eksperci nie ukrywali, że w pewnym grupach zawodowych powinno się szczepić obowiązkowo. O takich rekomendacjach Rady mówił dziś rano prof. Andrzej Horban 

- Jedno jest pewne: kto pracuje z dziećmi, albo w ochronie zdrowia i z jakichś powodów nie chce się zaszczepić, będzie musiał przejść na inną formę pracy lub zmienić zajęcie. Albo będzie miał dostęp do powszechnego, wiarygodnego, systemu testowania - przekonywał lider PO.

Według niego skandalem jest to, że nie ma systemu badań przesiewowych, testy są drogie, nie zawsze dostępne, nie zawsze wiarygodne. - Jeśli nie jesteś zaszczepiony, to musisz mieć możliwość szybkiego przetestowania. Żadna z decyzji nie może być warunkowana karą lub nagrodą - stwierdził D. Tusk.

Rada Medyczna z nowymi kompetencjami?

Zaproponował też zmiany w zakresie Rady Medycznej i dodanie jej nowych kompetencji. - Zwracam się teraz do wszystkich polityków: jeśli rząd zdecyduje się na wyposażenie Rady Medycznej w rzeczywiste kompetencje i możliwość rekomendowania rozwiązań organizacyjnych i legislacyjnych, to PO będzie gotowa poprzeć takie rozwiązania - zapowiedział.

D. Tusk zaapelował też do TVP Info o promowanie szczepień w większym zakresie. - Macie do wykonania misję. Pomyślcie ile ludzi możecie uratować, jeśli przeznaczycie tę negatywną energię na przekonywanie ludzi do szczepień, na oddanie anteny ekspertom - zaznaczył. Według lidera PO, obowiązkiem mediów publicznych oraz rządu jest docieranie do każdego z przekonującą argumentacją, nie polityczną, ale taką, która będzie "przeciwdziałała tej agresyjnej propagandzie antyszczepionkowej".

- Jak przeznaczy się parę miliardów złotych, które przeznaczane są na codzienną walkę z opozycją, na walkę z COVID-19 i promocję szczepień, to my naprawdę wyjdziemy do końca roku na prostą - ocenił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz