Ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie coraz bliżej

30 Lipca 2021, 12:01 kasa pieniądze

Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj rząd przyjmie projekt ustawy zwiększającej wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB. To zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Cel jest odległy, ma zostać określona jak najszybsza ścieżka dojścia do wskazanego poziomu.

Premier, który po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego brał udział w konferencji prasowej dotyczącej przygotowań do ewentualnej IV fali zachorowań na koronawirusa i akcji szczepień, był pytany także rozwiązania zawarte w dokumencie Polski Ład.

Premier bronił ich mówiąc, że spowodują pozostawienie kilkunastu miliardów zł w portfelach Polaków.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do pytania. - Każdy zgodzi się, że musimy zwiększać nakłady na opiekę zdrowotną. Ze strony rządu padła deklaracja o zwiększeniu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB. Te wzrost czymś musza być finansowane - mówił.

Jak dodał, dotychczas osoby mało zarabiające paradoksalnie płaciły większe składki zdrowotne niż przedsiębiorcy. Jak przekonywał nowe rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie, "to wprowadzenie zasady fair play do systemu podatkowego".

Premier podkreślił, że w ministerstwie zdrowia różnego rodzaju regulacje procedowane są bardzo szybko. - Dziś mam nadzieję, że na Radzie Ministrów przyjmiemy ustawę o 7 proc. PKB na zdrowie- zapowiedział.

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz