A. Niedzielski: jesteśmy przygotowani na IV falę koronawirusa

30 Lipca 2021, 12:19 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał w piątek, że jesteśmy przygotowani na ewentualną czwartą falę koronawirusa i związany z nią wzrost zachorowań i ewentualnych hospitalizacji.

Minister na konferencji w piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego relacjonował, że na zespole podsumowano  przygotowania na ewentualność IV fali koronawirusa.

- Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń(...), jesteśmy przygotowani na zwiększoną presję na infrastrukturę, szpitalnictwo. Wszystkie służby, zagadnienia techniczne, logistyczne są dopracowane i wszyscy są w pełnej gotowości - zapewniał. 

Wymieniał po kolei różne obszary ochrony zdrowia. Jak mówił, jeżeli chodzi o system laboratoriów do wykrywania wirusa, to jest w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują testy w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Potencjał wykonywania dziennych badań wynosi blisko 170 tys. badań dziennie. Dodatkowo razem z MSWiA i MON "pilnujemy wydolności mobilnych punktów pobrań", których jest ok. 500 na terenie kraju. Obsługa punktów jest wspierana przez wojska obrony terytorialnej.

Sekwencjonowanie wirusa

Drugi wymiar infrastruktury laboratoryjnej, to kwestia możliwości weryfikowania mutacji. Minister podkreślił, że w wyniku inwestycji mamy 6 nowych laboratoriów w ramach Sanepidu, a ich możliwość wykonywania dziennie badań genomu wynosi 3 tys. Wyjaśnił, że zgodnie z zaleceniami ECDC powinniśmy weryfikować ok. 5 proc. próbek. Dodatkowo zawarta jest też mowa z siecią laboratoriów akademickich, gdzie potencjał wynosi 4 tys. badań. Jak mówił, jeżeli chodzi o mutację wirusa, to w Polsce wariant Delta jest już dominujący i przekroczył 60 proc. udziału w ciągu ostatniego miesiąca. Dodał, że w ostatnim tygodniu udział wariantu delta w badanych próbkach dochodzi do 80 proc.

Zespoły ratownictwa

Minister wskazał też na obszar ratownictwa medycznego, gdzie jesienią i wiosną wprowadzono już szereg rozwiązań które sprawdziły się podczas 2 i 3 fali. Chodzi np. o łagodzenie wymagań co do obsługi zespołów ratownictwa. - Jest możliwość dokontraktowywania nowych zespołów ratownictwa. W ostatniej fali zakontraktowaliśmy dodatkowo 160 takich zespołów i ten potencjał cały czas możemy realizować. To były nakłady rzędu 40 mln zł - mówił szef resortu zdrowia. Mówił też o wypracowanych standardach interwencji.

Szpitale w gotowości

A. Niedzielski poinformował, że obecnie mamy poniżej 300 hospitalizacji z powodu COVID-19, a w gotowości na tzw. II poziomie szpitalnictw jest utrzymywanych 6 tys. łóżek. W każdym szpitalu jest też od 3 do 5 tzw. łóżek buforowych co daje nam skalę ok. 2,5 tys. łóżek, aby "przetrzymać" pacjenta na czas zweryfikowania, czy jest zakażony koronawirusem.

Aktywnych jest obecnie 12 szpitali tymczasowych aktywnych i 11 nieaktywnych, które mają bufor kolejnych 2,5 tys. łóżek.

Dla każdego województwa jest przygotowany plan rozbudowy infrastruktury covidowej, pokazujący krok po kroku, które konkretnie jednostki będą dołączane do systemu infrastruktury covidowej w przypadku zwiększenia liczby zakażeń.

Minister mówił też o odtworzeniu zapasów. Jak mówił szczególną rolę odgrywają tu wojewodowie, którzy weryfikują zapotrzebowanie szpitali.

Wzmocnienie sprzętowe

- Podczas ostatnich dwóch fal szpitale zostały wzmocnione sprzętowo i liczba respiratorów czy kardiomonitorów jest liczbą niepowtarzalną w historii Polski. Paradoksalnie ten okres COVID-u oznacza poprawę usprzętowienia znajdującego się w szpitalach. Teraz podejmujemy decyzję, aby ten sprzęt pozostał w szpitalach, weryfikujemy na ile jest potrzeba odtworzenia rezerw po stronie Agencji (RARS) - wyjaśniał minister. dodał, że w ciągu pół roku zmodernizowano też infrastrukturę tlenową we wszystkich szpitalach.

Szef resortu zdrowia zachęcał też pracowników medycznych do korzystania ze szkoleń realizowanych w centrach symulacji medycznych. Wyjaśnił, że chodzi o szkolenie dotyczące leczenia na oddziale obserwacyjnym, a drugie - leczenia pacjenta wentylowanego mechanicznie w warunkach oddziału intensywnej terapii. Jak zapewniał A. Niedzielski, oba kursy są dostępne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz