Ataki na medyków mogą zniechęcić do propagowania szczepień

30 Lipca 2021, 15:50 szczepienie

W obecnej fazie pandemii, kiedy walka o zdrowie i życie obywateli polega nie tylko na walce z wirusem, ale również z dezinformacją i agresją, reakcje organów ścigania na tego typu zdarzenia powinny być szybkie, sprawne i skuteczne - przekonuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Według niego, "przy bierności organów ścigania, uda się zastraszyć lub zniechęcić medyków do propagowania informacji opartych o aktualną wiedzę medyczną".

Prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się do Premiera o podjęcie przez organy ścigania zdecydowanych działań w sprawie ataków na przedstawicieli zawodów medycznych w związku z prowadzoną akcją szczepień przeciw COVID-19.  Zaapelował m.in. o natychmiastową i zdecydowaną reakcję władz publicznych na atak przeprowadzony na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim "Antyszczepionkowcy przeszli od słów do czynów" oraz o "przerwanie dotychczasowej bezczynności organów ścigania w odniesieniu do naruszających prawo zachowań wymierzonych w osoby walczące z pandemią".

W piśmie wskazano, że powtarzające się sytuacje okazywania agresji, wrogości czy pogardy wobec medyków w związku z prowadzoną akcją szczepień przeciwko COVID-19, wymagają nie tylko werbalnego potępienia, ale zmiany postawy organów państwa, przede wszystkim organów ścigania.

Prezes NRL zwrócił także uwagę, że każdy lekarz zabierający publicznie głos w sprawie pandemii i szczepień, przedstawiający oparte na aktualnej wiedzy medycznej informacje i zalecenia, spotyka się z hejtem czy groźbami, i nadal brakuje – wbrew wcześniejszym deklaracjom – wsparcia medyków i wzmocnienia ochrony przed atakami tzw. środowisk antyszczepionkowych.

"Zgłaszane przez samorząd lekarski do organów ścigania przestępstwa wciąż spotykają się z odmową ścigania w trybie oskarżenia publicznego albo z decyzją o umorzeniu postępowania" - alarmuje prezes NRL.

Jak przekonuje A. Matyja, "każdy przejaw agresji i czyn zabroniony wymierzony w medyków w związku z ich opartą na aktualnej wiedzy medycznej działalnością medyczną i prozdrowotną, powinien być ścigany z oskarżenia publicznego, a ataki godzą nie tylko w dobra osób bezpośrednio zaatakowanych, lecz są atakiem na bezpieczeństwo zdrowotne całego społeczeństwa".

W opinii Prezesa NRL, przy bierności organów ścigania, uda się zastraszyć lub zniechęcić medyków do propagowania informacji opartych o aktualną wiedzę medyczną i tym samym nasze społeczeństwo "pozostanie na pastwie osób siejących dezinformację i hejt". 

"W obecnej fazie pandemii, kiedy walka o zdrowie i życie obywateli polega nie tylko na walce z wirusem, ale również z dezinformacją i agresją, reakcje organów ścigania na tego typu zdarzenia powinny być szybkie, sprawne i skuteczne"- uważa A. Matyja. W związku z tym zaapelował o zweryfikowanie dotychczasowej postawy i podejścia organów ścigania wobec sprawców przestępstw związanych z atakami na medyków.

Premier zapowiada działania

Premier w piątek podczas konferencji po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego apelował do przeciwników szczepień i zapowiedział przeciwdziałanie akcji dezinformacji oraz niedopuszczalnym zachowaniom, takim jak ataki na medyków. Rząd rusza z kolejnymi akcjami ws. szczepień

- Przestańmy przynajmniej prowadzić kampanię fake newsów, agresji z jaką mieliśmy do czynienia w Grodzisku Mazowieckim. Są to zachowania absolutnie niedopuszczalne. Będziemy im bardzo jednoznacznie przeciwdziałać. Będziemy przeciwdziałać też całej akcji dezinformacji,a  to dlatego, że mamy dowód w naszym ręku, że program szczepień działa - zapowiedział szef rządu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz