T. Grodzki o zmniejszaniu liczby szpitali w Polsce

30 Sierpnia 2021, 14:36 szpital

Zdaniem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, powinniśmy wziąć przykład z Danii, która radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali. Wypowiedź ta nie spodobała się przedstawicielom partii rządzącej.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Na pytanie dotyczące przyszłości sektora ochrony zdrowia Marszałek odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali. 

Jak zauważył, 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie w Danii funkcjonuje 16 szpitali, a żaden medyk nie stracił pracy.

- Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie  (...) W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - mówił prof. Tomasz Grodzki. 

Pomysł nie podoba się partii rządzącej

"Marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich "hybrydowym przekształcaniu. To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski - napisał na Twitterze były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Przedstawiciele obozu władzy nie szczędzili słów. "Żeby złapać skalę: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości" – napisał w niedzielę na Twitterze były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wspólnie dla zdrowia o ograniczaniu liczby łóżek szpitalnych

Przypomnijmy, że duński system ochrony zdrowia był również stawiany jako przykład podczas cyklu debat eksperckich zrealizowanych przed resort zdrowia, gdy kierował nim Łukasz Szumowski. Szereg ekspertów zaproszonych do dyskusji przygotowało wówczas dokument, który miał nakreślić kierunek rozwoju systemu publicznej ochrony zdrowia. 

- W Danii przypada 260 łóżek na 1000 pacjentów. Planowana jest dalsza redukcja nawet o 40 proc.  U nas na 1000 mieszkańców przypada ponad 660 łóżek.  – mówił przedstawiciel prezydium Rady Społecznej „Wspólnie dla Zdrowia" prof. Tomasz Hryniewiecki. - To pokazuje nam kierunek zmian, które musimy promować w najbliższych latach – dodawał.

- Nie chodzi jednak o to, aby od razu usuwać łóżka szpitalne - to pomysł długofalowych zmian. Jednak od zmiany przeznaczenia tych łóżek nie ma odwrotu - mówił. Eksperci sugerowali, aby łóżka szpitalne zostały przemianowane na łóżka świadczeń w ramach opieki długoterminowej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz