Rząd przyjął zmiany w Polskim Ładzie. Wśród nich składka zdrowotna

08 Września 2021, 15:30 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

W środę, Rada Ministrów przyjęła zmiany w projekcie Polskiego Ładu. Zmianie ulegnie wysokość składki zdrowotnej. Pojawi się także nowy podatek.

Przyjęty przez projekt Rząd podnosi między innymi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i podwyższaja próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. 

Ponadto zmienią się zapisy dotyczące składki zdrowotnej. Dla osób rozliczających się w sposób  liniowy wzrośnie, ale nie do 9 proc., jak pierwotnie planował rząd. W najnowszym projekcie znalazła się propozycja podniesienia składki zdrowotnej do 4,9 proc. w przypadku podatku liniowego.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie maksymalnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorców osiągających 60 tys. zł przychodów rocznie. Dla przychodów do 300 tys. zł wyniesie ona 100% przeciętnego wynagrodzenia, a dla przychodów wyższych niż 300 tys. zł wyniesie 180% przeciętnego wynagrodzenia.

 - Wprowadzamy te zmiany, by osoby przekraczające dochody w wysokości 12-15 tys. zł rzeczywiście więcej wkładały do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - mówił premier Mateusz Morawiecki i podkreślił, że do tej pory mieliśmy sytuację dużych dysproporcji w ochronie zdrowia. 

Rządzący szacują, że nowe propozycje zmniejszą wpływy do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 4,5 mld złotych. Mniejsze wpływy z tytułu składki zdrowotnej trzeba jakoś zrekompensować. Sposobem na zbilansowanie tych strat ma być nowy podatek, który obejmie spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych. Podatek ma obejmować 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc wydatków pasywnych.

- Środki te mają zostać przeznaczone wyłącznie na ochronę zdrowia - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz