Polski lek na COVID-19 nie zadziałał

28 Listopada 2021, 11:08 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Lider konsorcjum pracującego nad medykamentem, Specjalistyczny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, przedstawił Agencji Badań Medycznych wyniki wstępnych badań klinicznych. Jak podaje agencja: "Przeprowadzone badanie nie wykazało różnic w ocenianych parametrach u pacjentów leczonych i nieleczonych immunoglobuliną podawaną w czasie do 5 i powyżej 5 dni od wystąpienia objawów". Preparat z immunoglobiny nie zadziałał w testach klinicznych. 

 

Dalej ABM informuje, że szpital jest zobligowany do opublikowania wyników projektu najpóźniej do 24 m-cy od jego zakończenia. 

"Niemniej jednak, w najbliższym czasie Beneficjent (szpital - przyp. red.) ma opublikować informację podsumowującą badanie i wyniki analizy śródokresowej" - napisała w odpowiedzi na pytania Radia ZET Agencja Badań Medycznych. 

Firma Biomed-Lublin ponad rok temu jako pierwsza polska spółka ogłosiła, że ma lek na koronawirusa, opracowany na bazie osocza ozdrowieńców. Przedstawiciele zespołu, który kierował badaniami klinicznymi, zapewniali, że preparat został pozytywnie oceniony przez niezależny komitet bezpieczeństwa i nie miał żadnego poważnego działania niepożądanego. Sprawę Biomedu, spółki giełdowej, badała także Komisja Nadzoru Finansowego

Polska zakontraktowała lek na COVID-19

Do badań klinicznych zrekrutowano 100 pacjentów. Prowadzono je w Specjalistycznym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. W 2021 roku w brytyjskich czasopismach naukowych pojawiły się artykuły mówiące o tym, że osocze ozdrowieńców nie jest pomocne w walce z zakażeniem COVID-19. Inne doniesienia wskazywały jednak, że jest odwrotnie. 

Polecamy także:

Biomed-Lublin z nowym prezesem

Prezes Biomed-Lublin złożył rezygnację

Rusza produkcja polskiego leku przeciw COVID-19

Biomed i Selvita z łączną dotacją 70 mln zł. Powstaną nowe centra B+R

Komisja Nadzoru Finansowego zabrała głos w sprawie Biomedu

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz