Rośnie sprzedaż testów covidowych w aptekach

21 Stycznia 2022, 16:37 Apteka

W ostatnich dniach wzrosła w aptekach sprzedaż testów antygenowych w kierunku COVID-19. Wraz z rosnącą V falą i rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, wzosła liczba testów wykonywanych na zlecenie lekarza. Jednak jak widać po sprzedaży w aptekach, więcej osób postanowiło także testować się samodzielnie i płacić za testy z własnej kieszeni.

Jak wynika z najnowszych danych PEX PharmaSequence, liczba testów sprzedanych przez apteki w poprzednim tygodniu względem tygodnia wcześniej wyniosła 117 proc.

Wiele osób w obliczu V fali i rosnącej liczby zakażeń chciało więc na własną rękę zweryfikować czy nie są zakażeni. Na większą sprzedaż w ostatnich dniach wpływ mogły też mieć rozpoczynające się ferie w kilku województwach i potrzeba dysponowania aktulanym wynikiem testu, aby np. wyjechać lub skorzystać z hotelu.

W sumie w ciągu ostatnich 28 dni sprzedano 1,17 mln testów. Dla porównania, w październiku 2021 r. takich testów sprzedano 40,6 tys.

Interesujący jest też istotny skok sprzedaży testów w aptkach w okolicach świąt Bożego Narodzenia w ubiegłym roku. Tu również powodem mogły być świąteczne wyjazdy do kurortów. Część osób także przed światecznymi spotkaniami z rodziną wolało upewnić się, czy nie są zakażeni.

 

Leki na przeziębienie

Ponadto w poprzednim tygodniu o blisko 18 proc. (17,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem, rok do roku) wzrosła też liczba pacjentów, którzy odwiedzili apteki, ale co istotne o ponad połowę (53,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem, rok do roku) zwiększyła się liczba transakcji zawierających leki na przeziębienie.

 

W sumie liczba opakowań takich leków w poprzednim tygodniu (10-16 stycznia br.) względem analogicznego okresu w ubiegłym roku wyniosła 165 proc.

Wzrost ten widać nie tylko biorąc pod uwage ostatni tydzień, ale niema cały miesiąc, bo w ostatnich 28 dniach względem analogicznego orkesu ubiegłego roku liczba ta wyniosła 174 proc.

 

Źródło: Pex PharmaSequence

 

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz