Dzisiaj decyzja EMA ws. trzeciej dawki dla dzieci

24 Stycznia 2022, 10:04 zielona przepustka paszport covid podróże

W tym tygodniu zapadną decyzje Europejskiej Agencji Leków ws. dawki przypominającej dla dzieci w wieku 12-17 lat. Wedle wcześniejszych informacji Ministerstwa Zdrowia, będą to decyzje pozytywne. Szczepienia te mogłyby ruszyć w Polsce na przełomie stycznia i lutego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że jeżeli EMA pozytywnie zaakceptuje wnioski firm farmaceutycznych, to wówczas taka możliwość szczepień zostanie wprowadzona w Polsce jak najszybciej.

- W przyszłym tygodniu będziemy mieli bardzo ważne wydarzenie w postaci dopuszczenia przez EMA szczepień dla dzieci. Mówię tutaj o grupie najpierw 16-17, a potem grupie od 12. do 15. roku życia - przekazał w piątek Adam Niedzielski.

EMA dzisiaj ma podjąć decyzję w kwestii 16-17-latków i w czwartek - dla grupy w wieku 12-15 lat.

  

- Jeżeli tam będą pozytywne decyzje EMA, to my nie będziemy nawet czekali na potwierdzenie Komisji Europejskiej, tylko odpowiednio we wtorek i w piątek zaczniemy wystawiać skierowania, a wystawienie skierowania w gruncie rzeczy oznacza, że każdy z państwa może swoje dziecko zapisać na odpowiednie szczepienie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Szczepienia nastolatków ruszyły w maju ubiegłego roku. Oznacza to, że niektóre z dzieci mają paszporty covidowe ważne już 6-7 miesięcy, a nie mogą być jeszcze szczepione dawką przypominającą. To informacja istotna, także w kontekście wyjazdów na ferie zimowe. We Włoszech certyfikat covidowy ważny jest tylko 6 m-cy.

 

Nie wszyscy skorzystają z zaplanowanych ferii we Włoszech

- Niestety patrząc na dyskusję, jaka toczy się na forum europejskim, to raczej jest tendencja czy skłonność do tego, żeby jeszcze bardziej skracać te certyfikaty. My na razie tutaj przyglądamy się tej dyskusji i w tej chwili no powielamy, jeśli można tak powiedzieć, decyzje na poziomie Unii Europejskiej - mówił minister Adam Niedzielski tydzień temu.

Po dawce przypominającej nie musi minąć dwa tygodnie, aby przedłużyć ważność certyfikatu, tak jak po podstawowym schemacie szczepień. Od 1 lutego także w Polsce ważność tzw. paszportów covidowych po szczepieniu przeciw COVID-19 zostanie skrócona do 9 miesięcy. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz