Będzie 50 tys. zakażeń, od jutra krótsza kwarantanna

24 Stycznia 2022, 16:42 Niedzielski

Według nowych wytycznych resortu zdrowia zapowiedzianych w piątek, 21 stycznia, czas kwarantanny odbywanej z powodu COVID-19 zostanie skrócony do siedmiu dni (do tej pory było to 10 dni). Pierwotnie nowe rozwiązanie miało obowiązywać od dzisiaj. W praktyce będzie od jutra. Od czwartku możliwe testowanie w aptekach.

Krótsza kwarantanna dopiero od jutra

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Skrócenie okresów obowiązkowej kwarantanny zostało poprzedzone analizą obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebiegiem wywołanej nim choroby COVID-19. Zasadność tej decyzji mogą potwierdzać także zmiany w okresie obowiązkowej kwarantanny wprowadzane w innych państwach rozwiniętych, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi 7 dni. - napisało w uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Scenariusz 50 tys. zakażeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej, że "te scenariusze, które się realizują, oznaczają, że w tym tygodniu na pewno będziemy mieli przekroczenie 50 tysięcy zakażeń". 

- Trzeba się przygotować na to, że pod koniec tego tygodnia może nastąpić bardzo duże przyśpieszenie przyjęć do szpitali. - dodał. - Widzimy bardzo dynamiczne wzrosty zleceń na badania. To jest absolutnie niespotykane, co dzieje się w ostatnim tygodniu i co też obserwujemy dzisiaj, ta liczba zleceń przyrasta każdego dnia.

Jak zaznaczył minister zdrowia, w tej sytuacji kluczowe są szpitale.

- Na razie nie obserwujemy wzrostu hospitalizacji, (...), ale my tej sytuacji przyglądamy się bardzo dokładnie. Dzisiaj są spotkania wojewodów z dyrektorami szpitali, którzy mają zweryfikować, jakie są stany hospitalizacyjne. Bo musimy przygotować się - to jest oczywiście czarny scenariusz - że pod koniec tego tygodnia może nastąpić bardzo duże przyśpieszenie przyjęć do szpitali - mówił Adam Niedzielski.

Nauka zdalna możliwa

Minister zdrowia pytany był również o to, czy w związku z sytuacją epidemiczną możliwe jest przejście szkół na naukę zdalną.

- Przez weekend konsultowałem się z panem ministrem Czarnkiem i rzeczywiście widzimy dynamikę sytuacji. To znaczy zarówno po stronie pana ministra, i po mojej stronie jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg - a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach, która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzje podejmiemy z dnia na dzień - odpowiedział Niedzielski.

Testowanie w aptekach

Jak poinformował Adam Niedzielski, od 27 stycznia w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy będą opłacane przez NFZ i nie będzie potrzebne skierowanie. Podkreślił, że resort współpracuje w tej kwestii z Naczelną Izbą Aptekarską.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz