Opozycja krytyczna po spotkaniu z rządem

25 Stycznia 2022, 16:30

Opozycja spotkała się we wtorek z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Tematem rozmów była walka z kolejną falą pandemii. Wedle relacji uczestników, rząd nie ma pomysłu na kolejne kroki.

- To jest absurdalna sytuacja, w której my po raz kolejny jesteśmy zapraszani na spotkanie, na którym mamy rozmawiać. Od rozmawiania nie ratuje się życia - mówiła po rozmowach Marcelina Zawisza z Lewicy. - Takie spotkania już były, chociażby u marszałek Elżbiety Witek. Premier chce stworzyć jakąś nową ustawę. Zawsze jest ten sam schemat. Mamy opowiedzieć, jakie mamy propozycje. Premier, bądź ktoś inny, słuchają, kiwają głową i nic się nie dzieje. Ludzie umierają. - podkreśliła.- My się domagamy, żeby rząd robił wszystko, żeby ratować życie i zdrowie obywateli. Od rozmawiania nie ratuje się życie. Życie ratują konkretne ustawy i rozporządzenia. Usłyszeliśmy, że minister zdrowia powtórzy nam to, co mówił na konferencji prasowej. Jesteśmy gotowi do pracy, wrócimy jak będzie gotowa jakaś ustawa.

Głos zabrał również poseł Tomasz Trela.

- Opuściliśmy to spotkanie też dlatego, że na wstępie położyliśmy na biurko pana prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego projekt ustawy Lewicy o obowiązkowych szczepieniach i paszportach covidowych. Po naszej stronie stała filiżanka do herbaty i szklanka. Nie było nic, kompletnie nic - powiedział.

Spotkanie skończyło się po godzinie 15. Nie brakowało słów krytyki, także ze strony innych partii opozycyjnych.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zaznaczył, że spodziewał się konkretów, niestety uczestnicy nie dostali na piśmie żadnego projektu aktu prawnego, rozporządzenia czy też ustawy.

- Wicepremier Kaczyński, bardzo rozmowny dzisiaj, opowiadał o jakichś koncepcjach prawnych przerzucenia na pracodawców możliwości pozywania pracowników, którzy się nie zaszczepią - komentował. - Jedno jest pewne. Zmusiliśmy dzisiaj (...) rząd do tego, by do jutra - takie padło zobowiązanie - przedstawić konkretne rozwiązania ustawowe. Powiedzieliśmy, że tylko konkretne rozwiązania dają podstawę do jakiejś wspólnej pracy w parlamencie - podsumował Borys Budka.

Spotkanie skomentował także Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.  

- Wszystkie kluby i koła miały jedno stanowisko i chyba to wspólne stanowisko zmusiło rządzących, że dzisiaj już mówią, że będzie ustawa rządowa, że będzie przedłożenie rządowe - przekazał. - Powiedzieli o kilku sprawach dotyczących testowania, ale to oczywiście jest za mało. My będziemy zgłaszać do tego poprawki, ale jutro od rana pytajcie rządzących o ustawę, o propozycje - zwrócił się do dziennikarzy. - My wracamy do pracy, przygotowujemy nasze poprawki, które i do ustawy Hoca, i do tej ustawy rządowej na pewno będziemy zgłaszać - dodał. 

Rzecznik rządu Piotr Müller napisał w niedzielę na Twitterze, że premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbyło się we wtorek w KPRM. W piątek rząd ogłosił strategię walki z V falą pandemii. Zwiększenie liczby łóżek covidowych, wprowadzenie możliwości testowania w kierunku COVID-19 w aptekach, bezpośrednie badanie POZ w domach dla zakażonych pacjentów powyżej 60. roku życia, a także skrócenie okresu kwarantanny z 10 do 7 dni. Strategię przedstawił premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Wciąż w harmonogramie prac Sejmu w tym tygodniu nie pojawiła się tzw. ustawa Hoca.

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz