Dymisja Ministra Finansów za Polski Ład

07 Lutego 2022, 16:59

Minister Finansów Tadeusz Kościński poniósł odpowiedzialność za chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu. Na tym etapie to jedyna dymisja w rządzie. Minister Kościński nigdy nie był wymieniany jako autor tzw. reformy podatkowej. W tym kontekście mówiono o wiceministrach Janie Sarnowskim oraz Piotrze Patkowskim, a także samym Mateuszu Morawieckim, który firmował Polski Ład.

- Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zaakceptowało decyzję Pana Ministra Kościńskiego o rezygnacji. Do czasu nowej kandydatury funkcję ministra finansów będzie pełnił premier Morawiecki - poinformowała rzeczniczka PIS, Anita Czerwińska. - Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - oświadczyła.

Szef PiS Jarosław Kaczyński ocenił w niedawnym wywiadzie, że ci, którzy przygotowywali wprowadzenie Polskiego Ładu "na poziomie politycznym, półpolitycznym - niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli". Zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji personalnych. W poniedziałek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zebrało się kierownictwo ugrupowania. Politycy przez około cztery godziny rozmawiali na temat ewentualnych zmian w rządzie. Spotkanie miało związek z wprowadzaniem podatkowej części Polskiego Ładu.

- Za ten projekt osobiście odpowiadał Mateusz Morawiecki. On powinien ponieść polityczną odpowiedzialność. - powiedział Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki już wcześniej pełnił funkcję ministra finansów. Obecnie na giełdzie nazwisk następców Tadeusza Kościńskiego pojawia się Henryk Kowalczyk, a wcześniej także Piotr Nowak, kojarzony z frakcją Jacka Sasina. Piotr Nowak jest obecnie ministrem rozwoju i technologii. Rzecznik PIS Anita Czerwińska, pytana o pozostałe dymisje, poinformowała, że na tym etapie nie zapadły żadne inne decyzje.

Kim jest Tadeusz Kościński (źródło: Ministerstwo Finansów)

26 października 2021 r. powołany na stanowisko ministra finansów.

6 października 2020 r. powołany na stanowisko ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Posiada bogate doświadczenie (ponad 30-letnie, także międzynarodowe) w sektorze bankowym oraz administracji, gdzie zajmował kierownicze stanowiska.

Od 1997 r. pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a także w dwóch bankach w Londynie.

Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od 16 stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Od 1 lipca 2019 r. do 15 listopada 2019 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Od 7 stycznia 2019 r. przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów w Komisji Nadzoru Finansowego. 15 listopada 2019 r. powołany na stanowisko ministra finansów.

Absolwent Goldsmiths University of London.

Fundator Fundacji Kresy Historii.

Zna biegle język angielski.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz