Robot-wąż ułatwi wykrywanie raka płuc

06 Kwietnia 2022, 17:01 płuca

Brytyjscy naukowcy stworzyli prototyp robota, który potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w płucach. Jeśli urządzenie zostanie opatentowane, może pomóc w wykrywaniu raka płuc oraz leczeniu chorób nowotworowych układu oddechowego.

Rewolucja w badaniu płuc?

Zaprojektowany przez naukowców z University of Leeds robot kształtem przypomina węża. Składa się z dysków magnetycznych i ma zaledwie 2 mm grubości. Dzięki niemu badanie płuc przebiega w sposób precyzyjny i nieszkodliwy dla chorego. 

Zespół pracujący nad prototypem robota starał się stworzyć urządzenie, które będzie zapewniało minimalnie inwazyjne badanie i leczenie i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia urazów u pacjenta oraz skróci czas powrotu do zdrowia. 

Brytyjscy uczeni uważają, że zanim robot przejdzie wszystkie etapy badań klinicznych i znajdzie zastosowanie w medycynie minie jeszcze 5-10 lat. W przyszłości robot może być stosowany do badania serca, nerek czy trzustki. 

Obecnie, do badań płuc, lekarze używają bronchoskopu, który wkłady jest przez nos i usta. Urządzenie to ma średnicę od 3,5 do 4 mm.

Roboty w medycynie

Robotyzacja w medycynie postępuje już od kilkunastu lat. Zarówno na świecie, jak i w Polsce przy operacjach chirurgicznych używane są specjalne roboty, dzięki którym zabieg jest przeprowadzany nisko inwazyjnie. W Polsce stosowany jest robot Da Vinci, jednak coraz więcej placówek kupuje także roboty Versius. 

Operacja raka prostaty z użyciem robota będzie refundowana

Na Śląsku dostępne są operacje w asyście robota da Vinci

Przez postępującą robotyzację medycyny, na szpitalnych korytarzach na świecie, a także w Europie można spotkać coraz częściej roboty humanoidalne. W Meksyku oraz we Włoszech takie urządzenia w czasie pandemii wspierały pacjentów covidowych, a tym samym pozwalały ograniczyć ryzyko zakażenia lekarzy wirusem SARS-CoV-2. W Polsce roboty humanoidalne pracują na dwóch oddziałach dziecięcych, zabawiając najmłodszych, dodając im otuchy oraz ćwicząc z nimi.

Robotyzacja przyszłością polskiego szpitalnictwa nie tylko w chirurgii

Źródło: https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/soro.2021.0090

Polecamy także:

Recepty pielęgniarskie kolejek nie zmniejszyły

Rosną nakłady na badania i rozwój w Polsce

Studia medyczne będą bardziej praktyczne

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz