Top 20 firm farmaceutycznych

14 Kwietnia 2022, 15:15 leki dolar
14 Kwietnia 2022, 15:15

Ubiegły rok był świetny dla firm farmaceutycznych, szczególnie dla tych, w których portfolio znalazły się produkty do walki z pandemią COVID-19. Spośród 20 największych światowych firm w branży, 12 odnotowało wzrost przychodu o co najmniej 10 proc., w tym pięć, które odnotowały wzrost sprzedaży o co najmniej 40 proc. Pod względem dynamiki wzrostu, na topie był Pfizer, z wynikiem napędzanym głównie przez szczepionkę Comirnaty. - pisze portal Fierce Pharma.

Czas żniw

Johnson & Johnson utrzymał pozycję lidera z 14 proc. wzrostem przychodów, plasując się przed Pfizerem. Pod względem wyników pozostaje na pierwszym miejscu aż od 2012 roku. Pfizer prognozuje jednak w 2022 roku łączną sprzedaż na poziomie 54 miliardów dolarów, włączając w to szczepionkę Comirnaty i ustny lek przeciw COVID-19, Paxlovid.

Znaczący wzrost przychodów osiągnęła też firma AbbVie, to skok o 23 proc. bez ścisłego powiązania z produktami przeciw COVID-19, ale za to dzięki lekowi stosowanemu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, wynik przekroczył 20 miliardów dolarów. Kolejną firmą, która odniosła sukces za sprawną jednego kluczowego leku, jest Merck, który odnotowała 17 proc. wzrost przychodów, w dużej mierze dzięki sprzedaży leku dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, rakiem urotelialnym lub płaskonabłonkowym rakiem głowy i szyi.

Więcej na temat wyników wyników firm sektora farmaceutycznego znajdą państwo >>> tutaj.

Inny świat

Porównując 2021 rok i ogarnięty pandemią 2020, łatwo zauważyć, że krajobraz branży zmienił się radykalnie. W 2020 roku sześć firm z pierwszej dwudziestki odnotowało spadek przychodów. Tylko dwie odnotowały wzrost większy niż 10 proc., przy czym zyski tych firm wynikały prawie w całości z dużych przejęć. Sprzedaż Bristol Myers Squibb wzrosła o 63 proc. dzięki nabyciu Celgene, podczas gdy wzrost przychodów AbbVie o 38 proc. był związany z zakupem firmy Allergan.

Polecamy także: 

Mamy za dużo szczepionek przeciwko COVID-19

Współpraca EMA i EUnetHTA 21. Przedstawiono plan prac do 2023 roku

Prezes ABM: będzie 300 mln zł na wdrożenie i komercjalizację

Prezes ABM: możliwa autopoprawka ws. zgody pacjenta na badania

Prezes ABM: w procesie refundacji będzie można skorzystać z badań ABM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz