Inflacja znów mocno w górę

29 Kwietnia 2022, 10:34 pieniądze
29 Kwietnia 2022, 10:34
29 Kwietnia 2022, 10:34

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w kwietniu 2022 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wzrosły o 12,3 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2,0 proc.

Kwiecień z mocnym wzrostem cen 

 

Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. najmocniej rok do roku podrożały nośniki energii, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca żywność i napoje, co może mieć wpływ także na wyceny żywienia w szpitalach.

 

źródło danych: GUS

Jak było w marcu?

W marcu odnotowano zauważalny wzrost cen i usług w obszarze zdrowia. Rok do roku inflacja przekroczyła poziom 6 proc. Najmocniej poszły w górę usługi, w tym szpitalne. Jak zadeklarował pod koniec marca Narodowy Fundusz Zdrowia, od od 1 kwietnia do końca 2022 roku, do szpitali w Polsce trafi dodatkowo ponad 2 miliardy złotych. Wyższe przychody mają pozwolić złagodzić skutki inflacji. NFZ deklarował, że szpitale odczują podwyżkę w maju.

Pisaliśmy o tym tutaj >>> Inflacja osiągnęła poziom 11 proc., drożej w zdrowiu

Sejm wciąż nie zdecydował o wyborze obecnego prezesa NBP Adama Glapińskiego na kolejną kadencję jako szefa banku centralnego. Prezes NBP jest przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej.

Polecamy także:

Specjalne taryfy na gaz dla szpitali do 2027 roku

NFZ: Ponad 2 miliardy złotych więcej dla szpitali

Szpitale leczyły mniej pacjentów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz