Aptekarze: kupowanie przez lekarzy leków w hurtowniach to ryzyko

13 Maja 2022, 12:27 Leki apteka

Pracodawcy RP postulują, aby lekarze mogli zamawiać szczepionki z hurtowi. Według Naczelnej Rady Aptekarskiej, nie jest dobrym pomysłem dawanie dostępu do leków dużej liczbie podmiotów. Rozwiązanie to jest według NRA ryzykowne.

-Niestety ta propozycja, chociaż opiera się na dobrych chęciach, może skończyć się dokładnie tak jak w każdym przysłowiu w którym „dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło”. Trzeba pamiętać o tym, że pełen dostęp do leków dla tak ogromnej liczby podmiotów to także ogromne ryzyko. Z jednej strony mówi się o szczepionkach, z drugiej w przypadku pełnego dostępu oznacza to dostęp do leków narkotycznych, do leków psychotropowych, do leków z których wyrabia się nielegalnie metaamfetaminę czy do leków, których brak jest na rynku polskim i które są zagrożone brakiem dostępności, a więc znajdują się na ściśle strzeżonych i wyznaczanych przez Ministerstwo Zdrowia listach – komentuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej .

Według wiceprezesa NRA zrównanie podmiotów, które nie prowadzą aptek, z tymi, które je prowadzą, jest ryzykowne.

- Stwierdzenie że można zrównać jednocześnie podmioty, które posiadają aptekę szpitalną z tymi które jej nie posiadają, a tak czytamy w uzasadnieniu zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia, to bardzo niebezpieczna zmiana która może skutkować niekontrolowanym wywozem leków z Polski. Zwłaszcza, że dzisiaj mamy konflikt przy granicach naszego kraju i jest bardzo wiele osób chętnych do skupowania każdej ilości leków i przemycania jej za naszą wschodnią granicę – dodaje wiceprezes NRA.

Marek Tomków podkreśla także, że gabinety lekarskie nie mają nie tylko nadzoru farmaceuty, nie tylko nie mają zapewnionego nadzoru nad obrotem lekiem, nad jego rozchodzeniem się, ale także są poza jakimkolwiek systemami monitorującymi, choćby takimi jak zintegrowany system monitorowania obrotu produktami leczniczymi, czy nie podlegają również serializacji.

-Wypada zatem zadać pytanie czy w ogóle istnieje potrzeba, żeby takie podmioty miały dostęp do wszystkich leków bez żadnych ograniczeń. Jest to szczególnie zaskakujące zwłaszcza w obliczu faktu, że kilka tygodni temu Ministerstwo proponowało bardzo rozsądne zmiany w których ograniczało ten dostęp, i działania te były konsekwentne choćby w temacie zwalczania mafii lekowej – dodaje wiceprezes NRA.

Przedstawiciel samorządu aptekarskiego przypomina także, że leki zakupione w ten sposób w hurtowniach będą sprzedawane pacjentom, czyli w taki czy inny sposób będą zbywane na ich rzecz.

-A to oznacza że takie podmioty będą prowadziły bez zezwolenia obrót detaliczny lekami, a grożą za to bardzo wysokie kary do pół miliona złotych – dodaje Tomków.

Według Pracodawców RP, którzy wystosowali w tej sprawie pismo do Macieja Miłkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, lekarze powinni, podobnie jak podmioty lecznicze, mieć możliwość zamawiania szczepionek z hurtowni farmaceutycznych. Dotyczy to także lekarzy  prowadzących działalność w formie praktyk lekarskich.

Stanowisko to uzasadniają potrzebę lepszego dostępu do leków i do szczepionek.

Polecamy także:

Rozpoczęły się przeglądy lekowe w aptekach

Lekarze powinni zamawiać szczepionki z hurtowni

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz