Resort zdrowia wydał komunikat dotyczący organizacji świadczeń opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej w związku z pandemią koronawirusa. Zawiesza w nim stosowanie dotychczasowych zaleceń.
Ministerstwo zdrowia zawiesiło zastosowanie zaleceń dotyczących organizacji świadczeń opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanych w warunkach stacjonarnych związanych z epidemią COVID-19, tj.:
zaleceń dla oddziału medycyny paliatywnej i hospicjum stacjonarnego w okresie epidemii COVID-19 zaleceń dotyczących organizacji procesu udzielania świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej w związku ze stanem epidemii i ryzykiem zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19.Podejmując taką decyzję wzięło pod uwagę zarówno opinie konsultantów krajowych i ekspertów w dziedzinach medycyny paliatywnej, pielęgniarstwa i opieki długoterminowej a także fakt, że stan epidemii przepisy został w połowie maja zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
- To dobra decyzja i nie niesie za sobą ryzyka wzrostu zakażeń - komentuje Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”. Monitorowanie na bieżąco zakażeń w stacjonarnych ośrodkach opieki długoterminowej pozwala obecnie na szybkie rozpoznanie zakażenia, a tym samym zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu - dodaje.
Resort zdrowia zwrócił jednak uwagę, że niezależnie od zmiany zaleceń, przy realizacji powyższych świadczeń administracja i personel szpitali nadal są zobligowani do przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych. Chodzi między innymi o te związane z zagrożeniem epidemicznym oraz śledzenia i wdrażania wytycznych w tym zakresie, w szczególności publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i GUS.
- W ośrodkach opieki długoterminowej obserwujemy znaczną stabilizację i pojedyncze tylko zachorowania na COVID-19, które nie mają większego wpływu na funkcjonowanie tych placówek. Widać wyraźnie, że po doświadczeniach minionego czasu ośrodki są znacznie lepiej przygotowanie do udzielania świadczeń także w pojedynczych przypadkach zachorowań - zauważa prezes Koalicji.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia ostateczne decyzje o wprowadzeniu lub zniesieniu ograniczeń w danym podmiocie leczniczym w związku z sytuacją epidemiczną powinno podejmować kierownictwo danego podmiotu, w oparciu o obowiązujące prawo i po rozważeniu wszystkich istotnych okoliczności.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Polecamy także:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!