Nowacka: Każdy obywatel powinien mieć ubezpieczenie zdrowtne

16 Października 2015, 14:53

Każdy, kto ma obywatelstwo polskie, powinien mieć ubezpieczenie zdrowotne – powiedziała Barbara Nowacka w czasie spotkania z dziennikarzami w Białej Podlaskiej.

 

Barbara Nowacka mówiła także, że pacjentom brakuje dostępu do służby zdrowia i że system skazuje ludzi na korzystanie z prywatnej służby zdrowia, a tych, których na to nie stać, na brak opieki medycznej. Według Nowackiej potrzeba więcej lekarzy i jej zdaniem trzeba zadbać o to, żeby warunki płacowe w Polsce były takie, żeby lekarzom nie opłacało się wyjeżdżać.  Za najważniejsze problemy systemu ochrony zdrowia uznała kolejki, trudności w kontakcie z lekarzem POZ oraz to, że „niektórzy wypadają z systemu”.

Dzisiaj rano z kolei w programie „Jeden na jeden” w TVN24  Krzysztof Gawkowski  protestował przeciwko dodatkowym ubezpieczeniom, o których wczoraj podczas debaty ze Stanisławem Karczewskim mówił minister zdrowia Marian Zembala

Minister Zembala podczas debaty zorganizowanej przez Politykę Insight mówił:   - My chcemy mieć wysoki standard, ale przy jednym płatniku. Moim zdaniem koniecznością jest doubezpieczenie. System przy jednym płatniku nie wytrzyma.

"Nie ma na to zgody" – protestował w TVN24 Gawkowski.  - Pan minister wraca do starych propozycji Platformy Obywatelskiej, które zakładają po pierwsze, płatność za służbę zdrowia, a w drugim kroku jej prywatyzację. Zdaniem Gawkowskiego polska służba zdrowia powinna mieć charakter publiczny i każdy powinien mieć możliwość dostępu do takich samych standardów.

Barbara Nowacka postulaty lewicy dotyczące ochrony zdrowia przedstawiała na konwencji  Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.  Deklarowała wtedy, że lewica zorganizuje służbę zdrowia w europejski sposób. Mówiła także, że każdy obywatel musi być ubezpieczony zdrowotnie i każdy chory musi otrzymać leczenie.  Zapowiedziała wzrost płac dla lekarzy i personelu, który jest najbliżej pacjenta, oraz że lekarz będzie otrzymywał wynagrodzenie nie za kontrakt, ale za przyjęcie pacjenta. Tydzień temu na konwencji w Warszawie prof. Janusz Solski mówił natomiast o konieczność wzmocnienia roli lekarza rodzinnego.

AG

Źródło: twitter, tvn24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz