TOK FM: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez urzędników Ministerstwa Zdrowia

18 Października 2015, 11:01

Jak podało radio TOK FM Warszawska Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tzw. afery lekowej. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów. Śledztwo toczy się w sprawie wydawanych przez urzędników Ministerstwa Zdrowia opinii nt. stosowania wyższej marży przez hurtownie farmaceutyczne w przypadku sprzedaży leków poza granicami kraju.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury złożył w czerwcu tego roku szef sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos (PIS) po serii medialnych doniesień o możliwych nieprawidłowościach w Ministerstwie Zdrowia. Sprawa dotyczyła dyrektora i dwóch wicedyrektorów Departamentu Polityki Lekowej  w Ministerstwie Zdrowia.  Wydawali oni pisemne opinie dla hurtowni farmaceutycznych, w których zezwalali im na stosowanie wyższej niż obowiązująca w Polce marży hurtowej (sprawę nagłośnił TOK FM). Przewodniczący Tomasz Latos wystąpił wówczas z prośba o analizę tej sprawy do Biura Analiz Sejmowych. BAS jednoznacznie stwierdziło, że hurtownie sprzedając leki za granicę powinny stosować taką samą marżę jak w Polsce: „marża hurtowa w wysokości 5% urzędowej ceny zbytu obowiązuje także polskiego przedsiębiorcę hurtowego, który prowadzi obrót hurtowy produktami leczniczymi objętymi refundacją, z przedsiębiorcą hurtowym prowadzącym działalność poza granicami RP.” 


Red.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz