Ministerstwo Zdrowia: Nie ma mowy o aferze lekowej

18 Października 2015, 13:37

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym komunikacie dotyczącym wszczęcia przez warszawską Prokuraturę śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez urzędników resortu deklaruje: „nie ma mowy o aferze lekowej”.

Resort zaprzecza jakoby sprzyjał wywozowi leków za granicę. Przypomina także, że uchwalona w tym roku nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne ma zapobiegać wywozowi leków z Polski. Podtrzymuje też swoje stanowisko, że nie zgadza się z opinią Biura Analiz Sejmowych, w której sejmowi prawnicy jasno oceniają, że marża hurtowa, wbrew interpretacjom urzędników MZ, powinna być stosowana w takiej samej wysokości wobec leków sprzedawanych w Polsce i za granicą.  W opinii ministerstwa “Przepisy ustawy o refundacji odnoszą się do sytuacji prawnych występujących na terenie Polski i obejmują te czynności prawne, które są regulowane reżimem tej ustawy”. Na potwierdzenie swojej tezy publikuje dwie opinie prawne w tej sprawie przygotowane przez Prof Tomasza Siemiątkowego I Grzegorza Flisiaka oraz Prof Marka Chmaja. Obie opinie wydane w czerwcu 2015 roku.

Jednocześnie w swoim komunikacie Ministerstwo kwestionuje czas, w którym Prokuratura wszczyna śledztwo: “Poseł Tomasz Latos zapowiadał złożenie wniosku do Prokuratury w tej sprawie w czerwcu. Zdumiewające jest, że sprawa powraca pod koniec kampanii wyborczej”.

O sprawie wszczęcia przez Prokuraturę śledztwa pisaliśmy dziś rano

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Zdrowia

AG

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz