Pielęgniarki w grudniu przejdą na jeden etat?

20 Listopada 2018, 13:41 szpital

Pod takim hasłem Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zainicjowało swoją najnowszą kampanię. Stowarzyszenie chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem braków kadrowych personelu pielęgniarek, przepracowania tej grupy zawodowej oraz funkcjonowania na nierzadko kilku etatach. 

Dokładnie rok temu Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe promowało bardzo podobną akcję. Stowarzyszenie zachęcało wtedy, by na pracę na jednym wiodącym etacie zdecydować się 4 grudnia. W tym roku akcja ma być promowana w całym miesiącu a czas ten nazwany został miesiącem jednego etatu oraz czasu dla rodziny.

60 proc. pielęgniarek pracuje na więcej niż jednym etacie 

- W  większości placówek osoby zatrudnione na stanowisku pielęgniarki to kobiety. Według naszych badań, ponad 60 proc. z nich pracuje na więcej niż jednym etacie. Niestety, taki charakter pracy wpływa na organizm destrukcyjnie, a trzeba zaznaczyć, iż średnia wieku polskiej pielęgniarki to powyżej 50 lat. Szkodliwa jest już sama praca zmianowa. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe poruszało ten problem w szeregu artykułów. Zatem, pragniemy pokazać pielęgniarkom, że praca w ciągu miesiąca powyżej jednego etatu wpływa niekorzystnie zarówno na ich zdrowie, jak i na ich otoczenie, a szczególnie na rodziny. Mamy nadzieję, że w tym okresie pielęgniarki pracujące ponad obowiązujący wymiar godzin, przynajmniej zastanowią się nad sensem wieloetatowości, która negatywnie wpływa na jakość pracy, degraduje zdrowie oraz powoduje rozluźnianie rodzinnych więzi.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stoi na stanowisku, iż okres świąteczny powinien zostać  przeznaczony na ograniczenie nadmiaru obowiązków i pracy do maksymalnie jednego pracodawcy. Zależy nam, by w grudniu b.r. pielęgniarki i pielęgniarze mogli zyskać więcej czasu dla swoich bliskich i na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ponadto, argument często podawany przez pielęgniarki, że praca w święta w naszym zawodzie jest normą, nie powinien rzutować na podjęcie decyzji o udziale w akcji #jedenetat. Bowiem pracując  wyłącznie w godzinach należnych pracownikowi może wypaść jeden lub maksymalnie dwa dyżuru w ciągu świąt. Jeśli natomiast pielęgniarki podejmują pracę dodatkową, to faktycznie całe święta mogą spędzić w pracy. Żywimy nadzieję, że informacja o naszym przedsięwzięciu dotrze do szerokiego grona pielęgniarek i położnych - przekazuje Polityce Zdrowotnej Piotr Romanowski ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

- Liczymy, że tym razem, do tej jakże ważnej inicjatywy, przyłączy się jak najwięcej pielęgniarek i pielęgniarzy oraz jak najliczniejsza grupa będzie rekomendowała i upowszechniała akcję #jedenetat  bezpośrednio wśród współpracowników, a także poprzez udostępnianie naszych materiałów w swoich miejscach pracy.Pamiętajmy, pielęgniarki, pielęgniarze i położne to też ludzie - apelują Pielęgniarki Cyfrowe.

Anna Grela

Źródło: Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

17 komentarzy

Marzena Piątek, 23 Listopada 2018, 16:17
Jak będę miała z jednego etatu tyle co z tych dwóch to chętnie odpuszczę ten drugi. Myśli tak chyba większość z pielęgniarek. Dają nam niby podwyżki a tak naprawdę to tylko część którą miałyśmy dostać a reszta gdzieś wyparowała.
PIELEGNIARZ Czwartek, 22 Listopada 2018, 12:10
NIE ZAMIERZAM POPIERAĆ TEJ FORMY PROTESTU. ZBYT WIELE RAZY POPIERAŁEM ZWIĄZKI ZAWODOWE I IZBOWE AKCJI. DOSYĆ TEGO. NASTĘPNA NACIĄGANA KAMPANIA KTÓRA NIC NIE WNIESIE DO NASZEGO ŚRODOWISKA.
ODKĄD PRZESZEDŁEM NA KONTRAKT MAM GDZIEŚ ZWIĄZKI IZBY I CAŁA RESZTĘ KTÓRA PRÓBUJE ZAISTNIEĆ W ŚWIECIE NA MOICH I MOICH KOLEŻANEK I KOLEGÓW PLECACH.
PRAWDA JEST JEDNA JAK CHCESZ MIEĆ WIĘCEJ TO NIESTETY TRZEBA ZAPI....DZIELAĆ. TYLE W TEMACIE.
jaga Czwartek, 22 Listopada 2018, 0:28
..kiedy dziewczyny odpoczywacie..spokojnie spędzacie czas z bliskimi..ta ciągła pogoń za kasą...i ile byście nie brały etatów to ciagle wam będzie mało i mało.........i tak się nie wzbogacicie...a jedynie stracicie to co w zyciu jest najwazniejsze...zdrowie..i czas spędzony z rodzina...
Maja Środa, 21 Listopada 2018, 19:32
Jeden etat -super pomysł ,może wówczas zobaczą problem i zaczną nas szanować i doceniać ,finansowo również !
Edek technik Środa, 21 Listopada 2018, 13:31
Ale należy tu zaznaczyć że na wielu etatach pracują też: ratownicy, fizjoterapeuci oraz technicy elektroradiologii. Oni też mają rodziny i są słabo opłacani...
Gość Środa, 21 Listopada 2018, 13:26
Niech podniosą pensje i 1 etat nie więcej i koniec gadania
Gość Środa, 21 Listopada 2018, 13:22
Niech zapieprzają nawet na 10 etatach zobaczymy dokąd im sił starczy emerytury nie doczekają. Zachłanność nie ma granic
Zwykły Poniedziałek, 26 Listopada 2018, 12:46
Masz rację może taka zmęczona pielęgniarka, Ratownik trafi na ciebie po np udarze wtedy spojr, ysz na temat inaczej Panie Gościu, a potrzeby i żołądku wszyscy mamy takie same
Aaa Środa, 21 Listopada 2018, 12:20
Jeżeli pieniążki z jednego etatu kogoś zadowalają bo potrzeby na tym poziomie są wystarczające to proszę bardzo!!!! Chyba że piszą te pierdoły panie z dużą kasą mężów. Pracuję poza etatem również ale nie padam na twarz, nie śpię po kontach na dyżurze, proszę nie bądźcie zazdrosne. Każdy odpowiada za swój żywot i opiniowanie kogoś jest brakiem klasy. Będę pracować jak mi się podoba.
Ela Poniedziałek, 03 Grudnia 2018, 13:13
Aaa bardzo dobrze powiedziane niech każdy odpowiada za siebie a nie komentuje o czym nie ma pojęcia. Nie każdej z nas udało się bogato wyjść za mąż, a tak samo mamy dzieci na utrzymaniu, które chcą się uczyć, a my też chcemy jakoś funkcjonować nie tylko od 1 do 1
Iva Środa, 21 Listopada 2018, 11:25
I wy w to wierzycie że tak zrobią będą stękać a nie zrezygnują. Za to wykorzystują te które pracują na 1 etat
Pielegniarz Środa, 21 Listopada 2018, 7:47
Jeden etat za te drobne ? A z czego raty, życie z dzieci. Jeden etat lekarza ? Ok za ich pieniądze chętnie. Lepiej żeby te Panie w zaciąganych garsonkach w Warszawie wzięły się za siebie a nie wymyślały jak i ile składek od nas ściągnąć żeby mogły pojechać na wakacje. Czekacie się innych zawodów. Pielęgniarki i tak są poniewierane jak byle co. Jeden etat ? Za 6000 na rękę mogę pracować na 1 etat.
Gość Środa, 21 Listopada 2018, 13:24
Ważniejsze chyba zdrowie a może nie
Aaa Środa, 21 Listopada 2018, 12:22
Oczywiście że tak a 6000 to jest takie minimum
Xx Środa, 21 Listopada 2018, 7:41
Widocznie dobrze zarabiają. Nauczyciele by tak nie mogli bo 1. Nie przeżyliby z jednego etatu, 2. Prawo im nie pozwala w ciągu roku szkolnego na zrywanie umów.
Pielegniarka Środa, 21 Listopada 2018, 7:32
No Kolezanki i Koledzy do dziela!
Ja Środa, 21 Listopada 2018, 7:17
To bardzo dobry pomysł, tylko, że trzeba to zorganizować. Wiadomości z portalu nie docierają do wszystkich, a jak mówię w pracy, że grudzień to miesiąc jednego etatu, słyszę: tak? a skąd wiesz? nie słyszałam, kto to organizuje? czy wszystkie się zgodzą? czy będzie solidarność? Cały problem w zorganizowaniu tego. Może ktoś ma pomysł jak to zrobić na skalę całej Polski? Bo z wypowiedzi koleżanek wynika, że jak będzie większość to ja też zrezygnuję. Jak to zorganizowąć? to moje pytanie