W jakich specjalizacjach kolejki do lekarzy są najdłuższe?

15 Lutego 2019, 15:17 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Cztery miesiące – tyle Kowalski musi czekać na wizytę u specjalisty. Jak wskazują dane zebrane przez fundację Watch Health Care – czas ten wydłużył się o dwa tygodnie w porównaniu z długością kolejek do specjalisty, w jakich Polacy oczekiwali w ubiegłym roku.

Polacy coraz dłużej muszą czekać na wizyty lekarskie, co gorsza zdaniem ekspertów WHC w polskim systemie ochrony zdrowia nie ma dziedziny medycyny bez kolejki. Pod względem długości oczekiwanie niezmiennie króluje endokrynologia – gdzie w kolejkach czekamy ponad dwa lata. Niemal połowę krócej – bo prawie 12 miesięcy- należy odczekać by dostać się do kardiologa dziecięcego, a kolejne 10 miesięcy – do ortodonty.

Bartometr WHC nie pozostawia również wątpliwości, że z roku na rok w większości dziedzin jest coraz gorzej – tylko w 10 spośród 39 odnotowano nieznaczną poprawę, natomiast w przypadku 18 sytuacja kolejkowa uległa istotnemu pogorszeniu.

- W porównaniu z sytuacją przedstawioną w barometrze opublikowanym w ubiegłym roku (kwiecień/maj 2018 r), największa poprawa nastąpiła w dostępie do kardiologa (o 3,6 mies.) oraz hepatologa (o 3,6 mies.). Największe pogorszenie dostępności dotyczy wydłużenia kolejki do chirurga naczyniowego (o 6 mies.), wizyty u ortopedy (o 5 mies.) oraz wizyty u kardiologa dziecięcego (o 4,5 mies.)- wyliczają eksperci.

Nie lepiej wygląda kwestia oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne. Na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 roku czas ten wyniósł on 3,8 miesiąca (około 16 tygodni), co oznacza, że również w tym temacie odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania. Podobnie do kolejek do specjalistów również w tym obszarze najgorzej sytuacja wygląda w przypadku endokrynologii, w której na świadczenie należy odczekać prawie rok- dokładnie 11,6 miesiąca. Najlepszą sytuacje odnotowano w przypadku radioterapii onkologicznej – na te świadczenia pacjenci czekają „zaledwie” 0,4 miesiąca.

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz