Fizjoterapeuci: Nie chcemy słuchać, że pieniędzy nie ma. Chcemy rozmawiać

09 Maja 2019, 13:04 Szumowski

Krajowa Izba Fizjoterapeutów w swoim komunikacie wnioskuje do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie rozmów na temat urealnienia wynagrodzeń dla fizjoterapeutów. - Nie chcemy słuchać, że pieniędzy nie ma - stwierdzają stanowczo.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) opublikowało oświadczenie skierowane do Ministerstwa Zdrowia w związku z wypowiedzią Łukasza Szumowskiego, w której to stwierdził, że "nie ma możliwości prawnej, aby przekazać znaczone pieniądze dla tych wszystkich grup nieuregulowanych odrębnie, m.in. dla fizjoterapeutów".

- Krajowa Izba Fizjoterapeutów w dialogu z innymi uczestnikami systemu ochrony zdrowia wskazywała na nierówność w traktowaniu zawodów medycznych. Niestety, słowa Ministra Zdrowia tylko potwierdzają i utrwalają ten stan. Wynika z nich, iż w systemie zdrowia są równi i równiejsi - czytamy w publikacji Izby. 

Komentując we wtorek (7 maja) strajk fizjoterapeutów, Minister Zdrowia wskazywał na brak możliwości prawnych przekazania tzw. „znaczonych pieniędzy” dla fizjoterapeutów.

Obecny Minister Zdrowia, dokonując nowelizacji rozporządzenia MZ z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadził odrębne regulacje w zakresie przeznaczenia określonych środków finansowych dla pielęgniarek i ratowników medycznych. Oznacza to, że taka sama możliwość istnieje również wobec innych grup zawodowych, w tym dla fizjoterapeutów - zauważa KIF.

Izba w swoim oświadczeniu, zwraca się do ministra o podjęcie rozmów na temat urealnienia wynagrodzeń dla fizjoterapeutów. - Jesteśmy zainteresowani wypracowaniem rozwiązań systemowych, a nie kolejnych działań ad hoc. Tylko długofalowe inicjatywy mogą zapewnić właściwą opiekę polskim pacjentom. Podstawą rozmów mogą być dane o zarobkach polskich fizjoterapeutów, które pozyskamy z profesjonalnego badania opinii publicznej wykonanego przez niezależny ośrodek badawczy, jak również z weryfikacji faktycznej wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych przez publicznego płatnika - proponuje Izba.

- Nie chcemy słuchać, że pieniędzy nie ma. Rozmawiajmy o tym jak fundusze, które mamy już w systemie, wydawać bardziej racjonalnie i efektywnie - apeluje Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

źródło: KIF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Gość Środa, 22 Maja 2019, 12:35
Czyli w następnych wyborach fizjoterapeuci podziękują PiS pokazując im czerwoną kartkę
Paula Piątek, 10 Maja 2019, 10:16
Nie ma pieniedzy?-to moze niech ustali jakąś górną granicę wyceny godziny pracy na kontrakcie lekarskim!!!
Magda Wtorek, 21 Maja 2019, 19:09
Wtedy nie byłoby w Polsce lekarzy!
Ania Czwartek, 09 Maja 2019, 21:39
Fizjoterapeuci nie chcą słuchać ,że pieniędzy w systemie nie ma - bardzo słuszna postawa. Diagności powinni dołączyć do fizjoterapeutów ale niestety KIDL milczy. Jeśli znalazły się pieniądze dla całej rzeszy lekarzy ,pielęgniarek i ratowników to to znalezienie pieniędzy dla niewielkiej grupy pozostałych zawodów medycznych nie powinno być problemem.