W. Brytania: firmy farmaceutyczne oskarżone o zawyżanie cen leków

30 Maja 2019, 12:01 porozumienie umowa uścisk dłoni

Cztery firmy farmaceutyczne są w Wielkiej Brytanii zostały oskarżone o zmowę cenową w sprawie produktów z prochlorperazyną na receptę, stosowanych przeciw nudnościom i zawrotom głowy. Straty NHS szacowane są na miliony funtów. 

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków w opublikowanym piśmie stwierdził, że między czerwcem 2013 r. a lipcem 2018 r. Alliance, Focus, Lexon i Medreich zgodziły się nie konkurować o dostawę prochlorperazyny na receptę 3 mg.

Od grudnia 2013 r. do grudnia 2017 r. ceny płacone przez NHS za lek wzrosły o około 700 proc. z 6,49 funtów za paczkę 50 tabletek do 51,68 funtów. Od 2014 do 2018 r. roczne koszty poniesione przez NHS dla zakupu prochlorperazyny wzrosły z około 2,7 miliona funtów do około 7,5 miliona funtów, mimo że liczba wydanych opakowań spadła.

Urząd stwierdził, że Lexon i Medreich otrzymali część zysków uzyskanych przez Focus w zamian za brak konkurencji. Medreich otrzymało licencje na prochlorperazynę, jednak nie wprowadzili produktu na rynek.

„Umowy, w których firma płaci rywalowi, aby nie wchodzić na rynek, mogą prowadzić do wyższych cen i pozbawiać NHS ogromnych oszczędności, które często wynikają z konkurencji między dostawcami leków”, powiedziała Ann Pope, dyrektor ds. Prawa antymonopolowego. 

Źródło: pharmatimes

 Magdalena Mroczek

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz