Od 1 lipca zmiana dla świadczeniodawców ws. raportowania list oczekujących do NFZ

24 Czerwca 2019, 13:07 lekarz

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy powodujące zmiany w sposobie sprawozdania ws. kolejek  Świadczeniodawcy będa musieli przekazać dane o pierwszych wolnym terminie udzielania świadczeń każdego dnia roboczego. Naczelna Rada Lekarska wydała specjalny komunikat w tej sprawie.

Ustawa z dnia 6 grudnia o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekując na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej [Dz.U.2018. 2429] dokonała zmian w art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z treścią noweli zmieni się sposób sprawozdawania kolejek - świadczeniodawcy mają przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia w każdy dzień roboczy placówki do godziny dziesiątej, według stanu na koniec dnia poprzedniego.

Ta sama ustawa, z tą samą datą wejścia w życie, w znaczący sposób zmieniła sposób prowadzenia i sprawozdawania list oczekujących. Listy oczekujących przestały być już częścią dokumentacji medycznej, gdyż weszły w skład większego dokumentu, jakim jest harmonogram świadczeń. Pomimo  wejścia w życie tego przepisu z dniem 1.07 br, art.11 omawianej ustawy zwolnił świadczeniodawców z prowadzenia harmonogramów do 31 grudnia br. oraz upoważnił ich do składania do końca 2019 r. raportów statystycznych zawierających zestaw danych określonych w dotychczasowym brzmieniu art.23 ustawy o świadczeniach. Harmonogramom zostanie więc w terminie późniejszym  poświęcony odrębny komunikat.

Zobacz: Listy oczekujących: minister podpisał ważne rozporządzenie (Wtorek, 29 Stycznia 2019)

W związku jednak z mającym wejść w życie 1 lipca br. obowiązkiem sprawozdawania pierwszego wolnego terminu na każdy dzień roboczy Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej informuje iż:

  • Art.23 ustawy o świadczeniach zawiera dodatkowo przepis ust.4a zezwalający dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu wyrażenie zgody na kontynuowanie cotygodniowego sprawozdawania pierwszego wolnego terminu w przypadku braku możliwości technicznych sprawozdawania tego w każdy dzień roboczy.
  • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się pismem w dniu dzisiejszym do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o wprowadzenie jednolitych zasad korzystania przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich z tego uprawnienia.
  • Niezależnie od powyższego wystąpienia Naczelnej Rady Lekarskiej świadczeniodawcy zainteresowani pozostaniemy przy cotygodniowym sprawozdawaniu powinni złożyć w swoim oddziale wojewódzkim Funduszu stosowny wniosek. Wzór takiego wniosku zamieszczony zostanie na stronach poszczególnych komisji stomatologicznych okręgowych rad lekarskich.

Zobacz również: NRL przeciwko szerszemu sprawozdawaniu list oczekujących

źródło: Komunikat NRL: Sprawozdania do NFZ - pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

asm Niedziela, 30 Czerwca 2019, 23:38
No cud, normalnie cud, NFZ jest cudowny
Edyta Piątek, 28 Czerwca 2019, 9:05
Brzmi treść przepisu imponująco.
Em_Ka Czwartek, 27 Czerwca 2019, 8:50
A ja się zastanawiam komu ma służyć to raportowanie kolejek. Raczej nie pacjentom, bo mało kto wie, że w ogóle istnieje coś takiego jak Informator o Terminach Leczenia.
suchy Niedziela, 30 Czerwca 2019, 11:47
To ma służyć możliwości ściągania kar, bo budżet tego potrzebuje.
Lekarz Środa, 26 Czerwca 2019, 12:21
To kolejne dodatkowe obciążenie Poradni i lekarzy bo często w małych NZOZ sami to robią.To nie zmieni sytuacji kolejki oczekujących a zajmie czas wielu osobom.A miało być łatwiej
jj Wtorek, 25 Czerwca 2019, 10:13
Mam dosyć współpracy z NFZ!!!!!Coraz lepsze pomysły, chcą zrobić z nas małpy do codziennego klikania !!!
Aga Niedziela, 29 Września 2019, 21:21
W 100% zgadzam się z tą wypowiedzią
Roland Poniedziałek, 24 Czerwca 2019, 15:53
I od tego się zmniejszą kolejki ?
Doprawdy brak pomysłów w MZ jest porażający...
Od kilkunastu lat...