Fizjoterapia: M. Krawczyk ostro o nowym zarządzeniu NFZ. Tania siła robocza

28 Czerwca 2019, 14:31 KRAWCZYK MACIEJ

- Praca fizjoterapeutów, osób po studiach medycznych, jest wyceniona znacznie niżej niż pracowników fizycznych zza wschodniej granicy. Pierwsze od lat podwyżki wycen zaproponowane przez NFZ rzędu 5-15 proc. może zrekompensują pracodawcom wzrost cen m.in. prądu, ale nie dają żadnego pola do tego, by praca fizjoterapeutów była godziwie wynagradzana - mówi dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF).

Dziś ukazało się zarządzenie prezesa NFZ dotyczące stawek za świadczenia rehabilitacji i fizjoterapii. Opisywaliśmy je tutaj: Fizjoterapia i rehabilitacja: 200 mln zł na plus, ale proc. wzrost niewielki

Przewiduje wzrosty wycen od 5 do 15 proc. Czy to dużo? – Gdy uzmysłowimy sobie, że wycena wizyty u fizjoterapeuty wzrośnie np. z 9 zł do 10,5 zł, a niektórzy mają płacone jeszcze mniej, to widać, że ten wzrost oznacza nadal bardzo niskie wynagrodzenia dla naszej grupy zawodowej – podkreśla Krawczyk. Dla części procedur wzrost wyniesie po kilkadziesiąt groszy na zabiegu.

Środowisko jest rozżalone także dlatego, że mają poczucie, że ich głosu nikt nie bierze pod uwagę. A ze względu na bardzo niskie zarobki nastroje się radykalizują. 

- Wiceminister Maciej Miłkowski pisemnie zapewnił nas, jako Izbę, że zanim prezes NFZ wyda zarządzenie w sprawie stawek, odbędzie się z nami spotkanie. Tymczasem zarządzenie już opublikowano, a spotkania nie było. Nie wzięto też pod uwagę naszych uwag zgłoszonych pisemnie w czasie konsultacji społecznych – zwraca uwagę szef KRF. 

Podwyżki się rozpłynęły. Zarobki jak pół średniej krajowej

Środowisko jest wzburzone. Krawczyk zwraca uwagę, że wpisany w zarządzenie poziom wzrostu wycen świadczeń nie ma praktycznie znaczenia dla pracowników. – Jest to dla nas totalnie niezrozumiałe, bo fizjoterapeuci zaczęli otwartą walkę o podwyżki w wielu zakładać pracy. A przy średnich zarobkach rzędy 2,1 tys. Zł przy tak wymagającej pracy, będą masowo odchodzić z pracy. Już teraz wiele osób wybiera np. pracę w spa i w gabinetach prywatnych. a tracą na tym pacjenci – wyjaśnia szef Rady.

Zobacz: Fizjoterapeuci: średnie zarobki 2158 zł w zakładzie leczniczym

- Mieliśmy zmierzać z pensjami w kierunku średniej krajowej, tymczasem zarządzenie NFZ de facto zamraża obecne niskie zarobki, stanowiące zaledwie ok. połowę średniej – zwraca uwagę Krawczyk. – To jak wyceniana jest nasza praca jest po prostu bardzo poniżające. Część osób ma z powodu wycen NFZ stawki godzinowe na poziomie zbliżonym do minimalnej płacy. Nawet pracownicy fizyczni zza wschodniej granicy zarabiają znacznie więcej, a nie biorą odpowiedzialności za zdrowie pacjenta – stwierdza szef KIF. 

Utrzymywane są też trudne do zrozumienia głębokie różnice w wycenach. – Porada lekarza wyceniana jest powyżej 30 pkt, a fizjoterapeuty na 13 pkt, czyli około trzy razy niżej – mówi prezes Krawczyk.  

Izba postulowała by wyceny różnych procedur, zwłaszcza kinezyterapii, wzrosły o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. 

Środki wydawane nieefektywnie. Basen jak zajęcia fizyczne

KIF zwracało też uwagę na rozdysponowanie wzrostu finansowania. – Najbardziej oczekiwane przez pacjentów i najskuteczniejsze są świadczenia kinezyterapii. To terapia ruchowa. Fizykoterapia taka jak np. kąpiel wirowa, ultradźwięki, laseroterapia to tylko wspomaganie kinezyterapii. Dlatego zasadne jest zachęcanie przez wyceny do tego, by realizować najskuteczniejsze rozwiązania. Proponowaliśmy, żeby wzrost w większym stopniu dotyczył kinezyterapii, ale praktycznie nie uwzględniono tego postulatu. Oczywiście dla placówek często taniej i prościej jest świadczyć fizykoterapię, bo wiąże się z mniejszym zaangażowaniem pracowników, ale pacjent i system ubezpieczeń społecznych może na tym tracić – mówi szef Izby. 

- Opiniując projekt zarządzenia zasugerowaliśmy NFZ, żeby wzrosty wycen nie były symetryczne na wszystkie świadczenia, tylko żeby promować zabiegi indywidualnej kinezyterapii – tej, która przynosi największe korzyści pacjentowi. Wymusi to też na świadczeniodawcach, aby takie zabiegi najchętniej wykonywali – dodaje. 

Wizyta domowa za kilkanaście złotych

Wyceny nie zachęcają też do tego, by pomagać osobom, które szczególnie potrzebują fizjoterapii, np. niepełnosprawnym lub czasowo unieruchomionym. - Wizyta domowa często wyceniana jest na 15 zł. To koszt pracy z pacjentem i dojazdu. Kinezyterapia indywidualna trwa pół godziny a wyceniana jest na 18 zł - nie ma to nic wspólnego z rynkowymi wartościami za te świadczenia. Pracodawcom najzwyczajniej się to nie opłaca. Przez to zaczyna się „kombinowanie” i wykonywanie zabiegów niezgodnie ze sztuką. Multiplikuje się najdroższe zabiegi, które są najłatwiejsze do realizacji i w konsekwencji pacjent nie uzyskuje tego, co dla niego jest najlepsze, a to co najtańsze dla pracodawcy i za co zapłacą mu najlepiej – mówi szef Izby.

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

21 komentarzy

wojtas Sobota, 14 Marca 2020, 18:03
wiecie jaka jest róznicza między lekarzem specj rehabilitacja a mgr fizjoterapii z doświadczeniem taka że lekarz jest mądry tylko na papierze a fizjoterapeuta ma godziny w rękach
Paweł fizjoterapeuta Sobota, 29 Czerwca 2019, 13:55
Kinezyterapia indywidualna domowa trwająca 30 minut wyceniona jest na 50pkt czyli średnio w Polsce jest to ok 50zł. Chyba ktoś trochę przesadził w tym tekście.
Rafał Niedziela, 05 Stycznia 2020, 9:34
W ciągu 1 etatu (7.35) jesteś wstanie zrobić Maks 5 pacjentów, co da ci około 5000pln w miesiącu, minus koszty utrzymania działalności i podatek dochodowy i wychodzi Ci około 2600-2800 netto, czy to się opłaca?
Fizjo Sobota, 29 Czerwca 2019, 7:25
Podniesienie ilości punktów za zabieg , bez zwiekszenia wartości kontraktów daje fizjoterapeutom możliwość wyrobienia tego samego kontraktu mniejsza ilością zabiegów czyli:
- pracodawca zwalnia nadwyżkę pracowników,
- wydłużają się kolejki na zabiegi.
Co to za.podwyzki?????
Ali Sobota, 29 Czerwca 2019, 6:48
Super
Zige Piątek, 28 Czerwca 2019, 23:35
I dlatego, po ośmiu latach pracy za grosze, po kilku drogich kursach, od przyszłego miesiąca zaczynam pracę za granicą, w zawodzie, za godne pieniadze. Jestem na działalności, czyli rząd ma mnie kompletnie gdzieś, czuje się wrecz jak wróg i dojna krowa do sfinansowania socjalnych patologii. Znajomi z pracy myślą tak samo. Polska idzie w kierunku połączenia Białorusi z Grecja. Ale już beze mnie
Axel Piątek, 28 Czerwca 2019, 23:25
Jestem fizjoterapeutą z 20 letnim stażem. Dziś prasowałem indywidualne z 10 pacjentami neurologicznych po udarach. Godzina mojej pracy jest wyceniana na 13 zł netto. Paranoja. Nie czuję rąk i kręgosłupa. Niedługo sam będę pacjentem, tylko kto się mną zajmie. Nie stać mnie na prywatną rehabilitację, a przy takiej pensji renta pewnie nie starczy na godne życie.
Grosik Piątek, 28 Czerwca 2019, 22:47
Jak nie wstyd ministrowi doktorowi i dyrektorom szpitali aby fizjoterapeuta zarabiał tyle co za przeproszeniem pani Zosia ( dawniej salowa) z Impela, żenada i bydło. Fizjoterapeuci powini masowo wszyscy rzucić ta państwowa robotę za jałmużnę. Pielęgniarki po zaocznych studiach zarabiają już 2 x tyle i jeszcze im mało...!
Grosik Piątek, 28 Czerwca 2019, 22:45
Jak nie wstyd ministrowi doktorowi i dyrektorom szpitali aby fizjoterapeuta zarabiał tyle co za przeproszeniem pani Zosia ( dawniej salowa) z Impela, żenada i bydło. Fizjoterapeuci powini masowo wszyscy rzucić ta państwowa robotę za jałmużnę. Pielęgniarka po zaocznych studiach zarabia 2 x tyle....!
Resoviensis Piątek, 28 Czerwca 2019, 21:29
Ja pierdolę odchodzę z NFZ
Michał Piątek, 28 Czerwca 2019, 21:19
Dramat. Żenada.
Lek Piątek, 28 Czerwca 2019, 20:03
Szanowny panie Krawczyk wydaje się że mimo wszystko lekarz to lekarz a fizjoterapeuta mimo swoich umiejętności nie posiada i nigdy posiadać nie będzie kompetencji lekarza Od wielu lat porady lekarskie są skandalicznie nisko wycenione w stosunku do innych specjalności lekarskich.Dopiero od dwóch lat lekarz rehabilitacji ma porady diagnostyczne i może wg NFZ myśleć i diagnozować pacjenta np poprzez RTG 30 punktów to zazwyczaj 30 zł więc szału nie ma Ale 13 pkt to nie jest 3 razy mniej.Procedury rehabilitacyjne od wielu lat są skandalicznie nisko wycenione.Rehabilitacja jest doceniana jak decydentów dotyczy U mnie w pracy lekarz rehabilitacji jest najgorzej traktowany ze wszystkich specjalności Myślę że to się długo nie zmieni Ale pan walczy tylko o swoją grupę zawodowa uważając niestety że jesteście równi lekarzom podobnie jak pielęgniarki zawsze równe lekarzom Ale to my lekarze odpowiadamy w największym stopniu za chorych i nasza wiedza mimo waszych umiejętności jest większa zdobywana przez wiele lat ciężkiej nauki.Trzeba było iść na medycynę jak czuje się pan wykształcona osoba po studiach medycznych
Aleksander Rasmus Piątek, 16 Sierpnia 2019, 10:46
Uuuu! Ból d...y fizjoyerapeutow w komentarzach poniżej.
Tylko po co tak agresywnie? Ja nie wiem jak ten pan doktor pracuje. Wy też nie wiecie. Co do pracy w innych krajach to tzw "ortopeda" nie ma racji. W Niemczech czy we Francji są lekarze tej specjalizacji. Moja koleżanka lek. rehabilitacji przeniosła się do Niemiec. Ja sam mialem propozycje z Francji i że Szwecji. Co do tzw. "baboli" to można się przerzucać przykładami tylko po co? Zna przypadki "rehabilitowania" jako bóle Th raka trzustki a co do oceny RTG to widziałem rehabilitowanie konfliktu udowo-panewkowego który po obejrzeniu RTG okazywał się przerzutem nowotworowym do kości łonowej. Problem taki że fizjoterapeuta nie ma kompetencji do oceny RTG czy MRI a niestety ocenia. Nie ujmuje wam waszej wiedzy. Sam pracuje również w fajnym ośrodku prywatnym. Super zespol i ludzie po wielu kursach. Moim pracodawca jest fizjoterapeuta i nie mam z tym problemu. Nie wiem po co te ciągłe animozje.
Ortopeda Czwartek, 18 Lipca 2019, 11:12
Lekarz ze specjalizacją rehabilitacji medycznej to kpina !
Wytwór którego nie ma gdzie indziej w europie. Niemcy, Austria, Anglia, Czechy.. Tam ludzie żyją bez Waszej wielkiej mądrości. Dobrze że fizjoterapeuci się szkolą i niejednokrotnie (CHOĆ NIE WSZYSCY) mają większe pojęcie o badaniu przedmiotowym niż Wy, moi koledzy po studiach medycznych. Lek. "rehabilitacji" to strata 6 lat nauki i specjalizacji. Pozdrawiam lekarz ortopeda.
Fizjoterapeuci trzymajcie się i UCZCIE !!!
Fizjo Środa, 03 Lipca 2019, 10:27
Drogi Pani/Panie "Lek" wydaje mi się, że ktoś tutaj ma jakiś problem. W pańskim komentarzu zgadzam, że lekarz to lekarz. Reszta niestety jest w mojej opinii obraźliwa dla fizjoterapeutów i pielęgniarek. Proszę zrozumieć, że lekarz nie ma patentu na nieomylność. Radzę popracować z pacjentem przez godzinę i określić jego stan i potencjał funkcjonaly nie posiłkując się badaniami dodatkowymi. W tedy może się okaże, że jednak kompetencje fizjoterapeuty, które różnią się od kompetencji pielęgniarki czy lekarza nie są proste do łatwe w zdobyciu tak jak się wydaje niektórym.
Nadmieniam, iż nie uzurpuje sobie kompetencji lekarza, bardzo szanuję wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Tak naprawdę wszyscy się potrzebujemy.
Idąc tokiem rozumowania jak Pani lub Pan (tego nie wiem) to proszę zmieć specjalizacje skoro lekarz rehabilitacji ma tak bardzo źle i nie jest szanowany. Droga wolna
Na koniec mam pytanie o kogo ma walczyć dr hab. Krawczyk? Jest przedstawicielem fizjoterapeutów czyż nie? Czy prezes NIL walczył kiedykolwiek o inną grupę niż lekarze?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Fizjoterapeutka Wtorek, 02 Lipca 2019, 19:20
Akurat dobrze mówi a pan/pani mimo tak wieloletniej nauki nie umie nawet wypisać dobrze skierowania brawo, to przez taka naukę pacjenci są tak traktowani na sorach w kolejce bo się zejść nie chce lub trzeba odespać prywatne praktyki w innych gabinetach, lub co gorsza słychać w mediach czasem ktoś nie doczeka - cytuje to co słyszę w mediach, z łaska wypisujecie skierowania na diagnostykę, wciskacie leki bo koncern dobrze płaci, albo robocie kilka fikcyjnych etatów za które bierzecie duże pieniądze gdyby NFZ wziol się za to to może końcu były by pieniądze dla ratowników pielęgniarek (już są) i fizjoterapeutów ale co ja tam wiem jestem tylko nie wykształcona fizjoterapeutka
Michał z podziemi Wtorek, 02 Lipca 2019, 17:32
Szanowny Panie doktorze rehabilitacji. To co Pan napisał świadczy jedynie o braku wiedzy na temat fizjoterapeutów. Jesteśmy samodzielnym zawodem medycznym. Jakim prawem wypowiada się Pan na temat kompetencji fizjoterapeuty? Skoro "Pana wiedza jest większa" to dlaczego żaden z fizjoterapeutów pracujacych prywatnie nie korzysta z Pana pomocy, choćby i konsultacji? Bo nie macie najmniejszego pojęcia o fizjoterapii. To co opowiadacie pacjentom to jakieś niepoparte żadnymi dowodami banialuki, które potem trzeba prostować aby móc normalnie pracować. Pan sobie nie zdaje sprawy nawet w 1% jaką trzeba miec wiedze i doswiadczenie żeby skutecznie pomoc pacjentowi. Co wiecej to wlasnie na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność aby pacjenta wyslac do fizjoterapeuty kiedy nie macie pojęcia co człowiekowi dolega. Tak wiemy, że nie wiecie jak wyglada terapia, jak ja zaplanowac i jakimi metodami pracowac. Przez lata na naszych garbach dorabialiscie sie majatkow pracujac w 6 przychodniach jednoczesnie, łupiac pieczatka po wczesniej wydrukowanych skierowaniach na masówkę dla każdego. Wszystko to wiemy, ale nie mamy pretensji, że tej wiedzy nie macie bo ta wiedze trzeba zdobyć na piecioletnich, jednolitych studiach magisterskich. Prosze sie wiecej nie osmieszac takimi komentarzami, a zamiast tego siadac do ksiazek.
Eli Wtorek, 02 Lipca 2019, 16:33
Mój Boże ! Jakie trzeba mieć kompleksy żeby w ogóle w ten sposób myśleć ....
Łukasz Wtorek, 02 Lipca 2019, 6:07
W jednym ma Pan rację, kompetencje fizjoterapeuty nigdy nie będą równe kompetencji lekarza. Sporo jeszcze byście musieli się nauczyć. Dla przypomnienia - fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, równym zawodowi lekarza. To właśnie takie traktowanie przez część „lekarzy” naszej grupy zawodowej jako wykonawców poleceń i „służbę” podległą spowodowało takie postrzeganie naszej pracy i w efekcie to że mamy takie niskie zarobki. Podobnie postrzegaliście pielęgniarki i dzięki ich ciężkiej pracy sytuacja pielęgniarki się zmieniła. Bez pieczątki pielęgniarki i jej współpracy dziś nic się nie zadzieje na oddziale z pacjentem, „półboski” lekarz sam nic nie zrobi.
Lek Piątek, 28 Czerwca 2019, 19:48
Porada lekarza specjalisty rehabilitacji od wielu lat 26 zł
Joe Black Piątek, 28 Czerwca 2019, 17:30
Czy poglupieliscie wszyscy ??? Po pierwsze -zwiekszenie wyceny nie zwieksza kontraktu- a wiec nie bedzie dodatkowych pieniedzy. PO DRUGIE- Zwiekszono wycene tylko niektorych swiadczen -CZYLI REALNA PODWYZKA= 2%. JAK ZWYKLE MZ MA POLAKOW W D .......