Wczoraj jako pierwsi informowaliśmy o planowanych zmianach w kierownictwie MZ. Zobacz: Duże zmiany: wiceminister Z. Król odchodzi. Nadzór NFZ też w inne...
A dziś ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Do kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dołączy kolejna osoba. Pisaliśmy o tym wczoraj przy okazji odejścia wiceministra Zbigniewa Króla.
Według naszych informacji pełnomocnikiem zostanie przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia chirurg Waldemar Kraska.
Jak wczoraj informowaliśmy, Kraska jako parlamentarzysta musiałby być sekretarzem stanu, a tę rolę pełni posłanka Józefa Szczurek-Żelazko. Jednak w przypadku pełnomocnika, nie ma takiego problemu.
Za co będzie odpowiadać?
Zgodnie z rozporządzeniem do zadań Pełnomocnika należy:
1) analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie Państwowego Ratownictwa Medycznego;
2) monitorowanie działań w obszarze Państwowego Ratownictwa Medycznego realizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
3) przygotowanie propozycji nowych rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Pełnomocnik wykonuje zadania, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów.
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z jednostkami Państwowego Ratownictwa Medycznego, organami jednostek samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.Może też w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, oceny i wnioski związane z realizacją powierzonych mu zadań.
Może również zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 46, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Aleksandra Kurowska