USA: Badania nad szkodliwością e-papierosów

29 Sierpnia 2019, 9:09 e papieros vape

Władze w Stanach Zjednoczonych sprawdzają związek między używaniem e-papierosów a ciężką chorobą płuc u prawie 100 młodych osób. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zgłosiły 94 możliwe przypadki od końca czerwca do połowy sierpnia w 14 stanach USA. W samym stanie Wisconsin miało miejsce trzydzieści przypadków.

Nie ma rozstrzygających dowodów na to, że to choroby zakaźne spowodowały dolegliwości -stwierdza CDC. Niektóre przypadki nastolatków i młodych dorosłych są podobne i wydają się być związane ze spożywaniem e-papierosów. Więcej informacji jest potrzebne do ustalenia przyczyny choroby, napisał organ.

Według ekspertów związek między e-papierosami a chorobą płuc jest całkiem prawdopodobny. Ponieważ użytkownicy e-papierosów wdychają aerozole, prawdopodobne jest, że płuca zostaną najmocniej dotknięte. Istnieją już pojedyncze doniesienia o konkretnych formach zapalenia płuc związanych ze spożywaniem e-papierosów.

Winne dodatki smakowe i aromaty?

Ocena zagrożeń zdrowotnych związanych z e-papierosami jest niezwykle trudna. W przypadkach w Stanach Zjednoczonych nie wiadomo z jakiego typu e-papierosów korzystano. Istnieją duże różnice w e-papierosach i tysiące płynów różnych smakach, których wpływ na płuca nie do końca przebadano. Chociaż dodatki smakowe są zatwierdzone jako dodatki do żywności, brakuje danych toksykologicznych dotyczących inhalacji. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) już wiosną tego roku dokonała przeglądu możliwego związku między napadami padaczkowymi a używaniem e-papierosów. Miało to miejsce w 35 przypadkach od 2010 do 2019 roku. Pod koniec czerwca San Francisco było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które wprowadziło zakaz sprzedaży e-papierosów. Miasta chce podjąć działania przeciwko sprzedaży e-papierosów, które nie uzyskały certyfikacji FDA.

Źródło:  aerzteblatt.de

 Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Maciej Środa, 11 Marca 2020, 0:01
Przeczytałem duzo art. Dotyczących szkodliwości e papierosów i musze stwierdzic ze nic mądrego w nich nie ma , a na pewno zadnego konkretu o szkodliwosci takiej o ktorej swiat by nie wiedział wcześniej. Wapuję juz od kilku lat potym jak rzuciłem zwykłe fajki i jedyne co mogę powiedziec to że komfort i samopoczucie tylko sie poprawily a nie pogorszylo, a co ciekawsze trenuje sporty i naprawde niewiedzę pogorszenia kondycji tak jak to bylo przy zwyklych fajkach. Cóż wybór każdy podejmuje sam i nikomu nic do tego.Pozdrawiam.
Maria Wtorek, 12 Listopada 2019, 8:39
Nic prostrzego wycofac z rynku i wprowadzic natychmiastowy zakaz, tak jak w przypadku szkodliwych lekow
Maciek Środa, 29 Stycznia 2020, 20:11
Dokładnie w takim sam sposób poradzono sobie ze szkodliwością narkotyków... oh wait XDD
F Niedziela, 20 Października 2019, 12:34
bardzo edukujące wykorzystam w prezentacji do szkoły