WHO wprowadził nowy miernik zdrowia. Fizjoterapeuci zabiegają o wprowadzenie miernika "funkcjonowania" w refundowanej rehabilitacji

25 Września 2019, 12:33 Maciej Krawczyk KIF

Na początku lipca tego roku WHO wprowadziła trzeci miernik zdrowia. Obok zapadalności i umieralności, wprowadzono miernik pod nazwą „funkcjonowanie”. Co to właściwie oznacza i dlaczego powinno się go wdrożyć szczególnie w rehabilitacji refundowanej - tłumaczy prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Na ten temat dyskutowano podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Krajowa Izba Fizjoterapeutów od początku swojego istnienia zwraca uwagę, że skuteczność rehabilitacji powinno mierzyć się na podstawie funkcjonowania pacjenta i jego poziomu aktywności codziennej.

- Miernik "funkcjonowanie" ma ocenić w jakim stanie znajduje się pacjent. Stan pacjentów zapadających na tę samą jednostkę chorobową, może być zupełnie różny – mówi prof. Maciej Krawczyk. Dla przykładu opisuje sytuację pacjenta po udarze mózgu, który „może świetnie funkcjonować, być aktywny zawodowo i fizycznie". "W innym przypadku może być całkowicie zależny”– tłumaczy.

- Kluczowym jest, aby wykorzystać ten miernik w ramach płacenia za rehabilitację refundowaną w Polsce – mówi prezes KRF.  Wprowadzenie miernika pozwoli określić jaka jest skuteczność działania fizjoterapeuty. - Bez tego, nie jesteśmy w stanie określić czy metody, które wprowadzamy w ramach rehabilitacji i aplikujemy naszym pacjentom, są skuteczne – dodaje M. Krawczyk.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz