1 zł na profilaktykę to 7 zł zaoszczędzone. KIF: Za mało inwestujemy

30 Września 2019, 14:07 Maciej Krawczyk KIF

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każda złotówka wydana na rehabilitację w ramach profilaktyki to 7 odzyskanych złotych – mówi prof. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dodaje, że na te działania wydajemy zdecydowanie za mało pieniędzy.

 

Przy Narodowym Fundusz Zdrowia uformowana została nowa komórka, która zajmuje się kwestią profilaktyki - znalazło się to w centralnym punkcie zainteresowania Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

- Fizjoterapeuci w swoim zakresie zajmują się fizjoprofilaktyką pierwotną oraz wtórną – mówi prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dodaje, że w tym zakresie obecnie trwają rozmowy między Izbą, a Funduszem. – Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim Fundusz zaczął płacić za fizjoprofilaktykę – mówi. W skali całej Polski, „na profilaktykę wydajemy w tej chwili zdecydowanie  za mało pieniędzy, powinniśmy zmienić to natychmiast- podkreśla.

- Polacy będą zdrowsi tylko wtedy, kiedy zaczniemy zapobiegać, a nie tylko je leczyć – przekonuje prof. Maciej Krawczyk. Jak dodaje, techniki leczenia chorób są bardzo dobrze rozwinięte w Polsce. W jego opinii, mamy problem z opieką i rehabilitacją.

 Chodzi o to, by seniorzy mieli lepszą jakość przeżycia, by osoby po zawale serca wracały do pracy, a nie zostawali rencistami, czy też o to by młode, otyłe osoby nie zapadały na cukrzycę – podkreśla. 

Temu właśnie służyć ma porozumienie samorządów zawodowych w zakresie zawodów medycznych. - Chcemy, aby usługi medyczne docierały szybciej do pacjentów, m.in. po to aby zapobiegać wielu schorzeniom - mówi prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz