Przy Narodowym Fundusz Zdrowia uformowana została nowa komórka, która zajmuje się kwestią profilaktyki - znalazło się to w centralnym punkcie zainteresowania Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
- Fizjoterapeuci w swoim zakresie zajmują się fizjoprofilaktyką pierwotną oraz wtórną – mówi prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dodaje, że w tym zakresie obecnie trwają rozmowy między Izbą, a Funduszem. – Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim Fundusz zaczął płacić za fizjoprofilaktykę – mówi. W skali całej Polski, „na profilaktykę wydajemy w tej chwili zdecydowanie za mało pieniędzy, powinniśmy zmienić to natychmiast- podkreśla.
- Polacy będą zdrowsi tylko wtedy, kiedy zaczniemy zapobiegać, a nie tylko je leczyć – przekonuje prof. Maciej Krawczyk. Jak dodaje, techniki leczenia chorób są bardzo dobrze rozwinięte w Polsce. W jego opinii, mamy problem z opieką i rehabilitacją.
Chodzi o to, by seniorzy mieli lepszą jakość przeżycia, by osoby po zawale serca wracały do pracy, a nie zostawali rencistami, czy też o to by młode, otyłe osoby nie zapadały na cukrzycę – podkreśla.
Temu właśnie służyć ma porozumienie samorządów zawodowych w zakresie zawodów medycznych. - Chcemy, aby usługi medyczne docierały szybciej do pacjentów, m.in. po to aby zapobiegać wielu schorzeniom - mówi prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.
JK