Kampania o fizjoterapii skorzysta z ciszy wyborczej

09 Października 2019, 15:40

Gdy Polacy wreszcie chwilową odpoczywać będą od polityki, w związku z ciszą wyborczą, Krajowa Izba Fizjoterapeutów wystartuje z kampanią promującą zawód a także wyszukiwarkę specjalistów z prawem wykonywania zawodu. Krótkie filmy wyreżyserował laureat tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni. 

Filmy w ramach kampanii "Fizjoterapia porusza" opowiadają historie trzech osób w różnym wieku, które z różnych względów skorzystały z pomocy fizjoterapeutów. Znajdą się one m.in. w kanałach społecznościowych, a linki do nich z prośbą o udostępnienie, dostaną wszyscy z uprawnieniami fizjoterapeuty. 

Co zdecydowanie wyróżnia tę kampanię od wielu innych, w tym realizowanych przez urzędu, jest fakt, że przed jej przygotowaniem zlecono profesjonalne badanie dotyczące tego, czy Polacy wiedzą kim jest i czym zajmuje się fizjoterapeuci. A po roku badanie zostanie powtórzone. W biznesie takie podejście to standard, bo liczą się efekty, a nie wydawanie środków jako takich. 

Jak podkreślają przedstawiciele KIF chodzi zarówno o zwiększenie wiedzy na temat roli fizjoterapeutów, ale też zachęcenie Polaków by częściej korzystali z ich pomocy. Tymczasem w mediach zwykle dostają reklamowe recepty: bolą cię plecy lub kolana - weź tabletkę. A to nie rozwiązuje problemów, a wręcz może je pogłębiać ze względu na działania niepożądane, zwłaszcza często zażywanych leków, na inne narządy. 

Z badania wynika, że  50 proc. Polaków nigdy nie korzystało z usług fizjoterapii, a blisko 5 proc. nawet nie wie, czym ona jest. 

Z kolei na pytanie opisujące pracę fizjoterapeutów, zawód ten wskazało ok. 4 na 10 respondentów. Część wspominała rehabilitację, ale zdarzały się też odpowiedzi takie jak kręgarz. 

Podniesieniu roli fizjoterapeuty powinno też  - zdaniem KIF - towarzyszyć lepsze wycenianie ich usług. 

Pacjenci zadowoleni

KIF podkreśla, że celem kampanii jest też zdobycie zaufania pacjentów i budowa prestiżu zawodu fizjoterapeuty. - Znamienne, że pacjenci, którzy skorzystali z dobrodziejstw fizjoterapii mają o niej bardzo dobre zdanie. W skali 1-10 kontakt z fizjoterapeutą pacjenci oceniają na 7,5, a wskaźnik rekomendacji to aż 8,15. Jesteśmy dumni, że większość z chęcią poleciłaby nasze usługi innym - informowano dziś na konferencji.

O kampanii

Decyzję o przygotowaniu kampanii podjęto na jednym z posiedzeń Krajowej Rady Fizjoterapeutów i przegłosowano w tej sprawie uchwałę. W przetargu, w którym udział wzięły trzy agencje, wybrano firmę Lemon.

Filmy wyreżyserował Bartosz Kruhlik, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, który ostatnio zdobył nagrodę w kategorii „Debiut reżyserski” za film „Supernova” podczas 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Za zdjęcia odpowiedzialny również był absolwent tej uczelni - operator Patrik Skonieczny.

We wszystkich filmach, oprócz profesjonalnych aktorów i statystów grających m.in. pacjentów, wzięli udział prawdziwi fizjoterapeuci, grający samych siebie.

Kampania startuje 12 października 2019 r. o godzinie 00:01 - czyli wraz z rozpoczęciem ciszy wyborczej.  Wtedy zobaczymy pierwszy film, a kolejne w tygodniowych odstępach. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz