S. Gadomski o zmianach w polskiej onkologii

15 Października 2019, 14:45 sławomir gadomski

Narodowa Strategia Onkologiczna już niedługo trafi do konsultacji publicznych, a do końca listopada ma być przyjęta przez Radę Ministrów. Jednak jak podkreśla wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, resort zainicjował już wiele działań, aby poprawić opiekę nad pacjentami onkologicznymi.

S. Gadomski, który wziął udział w ostatnich obradach Medycznej Racji Stanu na temat znaczenia czasu w onkologii, w rozmowie z Polityką Zdrowotną wskazuje, że lista działań podejmowanych przez resort aby poprawić opiekę onkologiczną jest dość długa.

- Narodowa Strategia Onkologiczna to projekt, na który Polska czeka od dawna. To projekt który wiele krajów np. Australia i większość krajów europejskich mniejszych od Polski ma już od dawna, czy realizuje którąś już z kolei aliterację strategii – podkreśla wiceminister wskazując jednocześnie, że projekt strategii niedługo trafi do konsultacji społecznych. - Strategia na lata 2020-2030 nada fundament do dalszych zmian w obszarach krytycznie ważnych: kadry, profilaktyka pierwotna, profilaktyka wtórna, nauka i innowacja w onkologii czy organizacja systemu – wyjaśnił S. Gadomski.

- Szczęśliwie dużo już zainicjowaliśmy. W zakresie organizacji, to przede wszystkim pilotaż krajowej sieci onkologicznej – przekonuje wiceszef resortu zdrowia. Zwraca uwagę także na istotne zmiany jakościowe i wyodrębnienie centrów kompetencji, czyli tzw. cancer unitów w raku piersi,  a niedługo także - w raku płuca i w raku jelita grubego.

Kolejne zmiany dotyczą patomorfologii, która - jak mówi wiceminister - jest jakościowym wyznacznikiem dalszego procesu terapeutycznego. - W patomorfologii niestety dużo czasu marnujemy na powtarzanie badań. Chcemy to odmienić przez wprowadzenie wysokich wymagań jakościowych, akredytacji (…) – zapowiada S. Gadomski.

Jak podkreśla, istotna jest także zmiana podejścia w profilaktyce pierwotnej i wyedukowanie społeczeństwa, że poprzez zmianę stylu życia można znacznie zmniejszyć ryzyko wielu nowotworów lub poprzez badania profilaktyczne – wykryć chorobę na jak najwcześniejszym etapie.

Ponadto wiceminister wskazał na inwestycje w onkologii, gdzie – jak zaznaczył - dużo już się wydarzyło. Według S. Gadomskiego, trzeba obecnie zająć się obszarem diagnostyki i inwestować m.in. w mammografy cyfrowe czy endoskopy, ale także w kolejne techniki chirurgii onkologicznej.

Według wiceszefa resortu zdrowia, w obszarze dostępu do terapii lekowych gonimy Europę coraz szybciej. - Dużo udało się zrobić, dużo środków udało się przeznaczyć (…) Mamy już takie obszary, w których możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy tu, gdzie Europa. Rak piersi – ostatnie zmiany na listach refundacyjnych, hematologiczne nowotwory, nowotwory głowy i szyi – wyliczał.

- Kilka przed nami: rak jelita grubego. To coś, gdzie mam nadzieję za chwilę będziemy mogli powiedzieć, że dogoniliśmy Europę i wprowadzimy terapie w III i IV linii leczenia - dodał.

- I będziemy gonić dalej, bo nauczyliśmy się to robić, jesteśmy w tym skuteczni. Umiemy szukać środków na finansowanie, bo zależy nam na tym, aby nie było to proste dosypywanie, tylko poszukiwanie w danej grupie leczenia metodami negocjacyjnymi (…)  I to jak widać nam się udaje - zapewnił.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz