Rektor WUM wspiera lekarkę procesującą się z TVP

14 Listopada 2019, 14:20

Katarzyna Pikulska, lekarka i rezydentka, która w trakcie jesiennego protestu rezydentów musiała zmierzyć się ze zmanipulowanym materiałem TVP może liczyć na wsparcie środowiska lekarskiego. Już za pięć dni rusza bowiem proces, jaki w związku z emitowanym materiałem, Katarzyna Pikulska wytoczyła Telewizji Polskiej.

Wsparcia młodej lekarce udzielił m.in.samorząd zawodowy lekarzy, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Do grona tego dołączył również prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

- Jako rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego chciałbym przekazać pani doktor wyrazy wsparcia i solidarności. Stanowczo sprzeciwiam się szkalowaniu kogokolwiek zabierającego głos w debacie publicznej oraz manipulowaniu informacjami, w celu podważania wiarygodności i prawdziwości motywacji działania osób mających odmienne zdanie. Szukanie „haków”, publikowanie informacji z życia prywatnego, podsycanie hejtu skierowanego pod czyimkolwiek adresem uważam za niedopuszczalne i destrukcyjne dla prowadzenia rzeczowej dyskusji, opartej na argumentach merytorycznych- podkreślił w oficjalnym stanowisku prof. Mirosław Wielgoś.

Dodał również, że Warszawski Uniwersytet Medyczny, w którego Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w 2017 roku trwał protest głodowy lekarzy rezydentów, udzielał pomocy mediacyjnej podczas trudnych negocjacji Porozumienia Rezydentów OZZL z Ministerstwem Zdrowia.

O co walczyli rezydenci? Rektor WUM przypomniał, że Katarzyna Pikulska wraz z wieloma innymi lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Rezydentów OZZL domagała się ogłoszenia i zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia. Protestujący domagali się m.in. zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji w ochronie zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

- Porozumienie Rezydentów OZZL, w tym doktor Katarzyna Pikulska, walczyło i nadal zabiega w imieniu pacjentów, a więc całego społeczeństwa o kompleksową reformę ochrony zdrowia.
Postulaty protestujących lekarzy rezydentów sprzed dwóch lat nadal są aktualne i ważne dla całego społeczeństwa, w tym dla środowiska Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat wskazujemy na potrzebę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, w tym zwłaszcza większego finansowania szpitali klinicznych, które leczą, realizują zadania naukowe i kształcą młodych adeptów zawodów medycznych- ocenił prof. Mirosław Wielgoś.

źródło: WUM

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz