Sztab kryzysowy w MZ z powodu zanieczyszczonych leków na cukrzycę

04 Grudnia 2019, 7:50 leki

Metformina, lek na cukrzycę, zażywany przez niemal dwa miliony Polaków, może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, który m.in. podawano szczurom aby wywołać u nich nowotwory.

W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej - poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Również na środę rano zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego w polskim Ministerstwie Zdrowia. W spotkaniu mają wziąć krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

- Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę - wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

W Polsce lek ten stosuje ok. 1,8 mln pacjentów. 

Leki są zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą (NDMA), a niepożądaną substancję stwierdzono - jak podaje DGP - niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w fabrykach w Chinach. Zaopatrują one w leki niemal całą Europę. 

Jak wyjaśnia prof. Z. Fijałek, pacjenci przyjmujący  zanieczyszczone NDMA leki, mogą zacząć chorować na nowotwory wskutek przyjęcia dużej dawki tej substancji.

Europejska Agencja Leków oraz Ministerstwo Zdrowia nie komentują na razie oficjalnie sprawy.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz