Fizjoterapeuci: Kryzys w polskiej rehabilitacji

15 Stycznia 2020, 12:44 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Z powodu nierentowności zamykane są oddziały rehabilitacyjne w całym kraju. Dziś dobra na oddziale stacjonarnym rehabilitacji wyceniona jest na poziomie niższym niż dobra w średniej klasy hotelu. W całej Polsce obecnie planowane jest zamknięcie do 50 oddziałów rehabilitacyjnych i ponad 100 podmiotów świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne - alarmuje prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, Maciej Krawczyk.

-Dramatycznych słów i apeli w ochronie zdrowia nie brakuje i zdaję sobie, że możemy być „znieczuleni”. Jako człowiek, który od ponad 30 lat aktywnie pracuje z pacjentami oraz prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów czuję się jednak w obowiązku zwrócić uwagę na kryzysową sytuację polskiej rehabilitacji - mówi Maciej Krawczyk, KIF.

-Dramatycznym przykładem jest zamknięcie oddziałów rehabilitacji (neurologicznej i ogólnoustrojowej) w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Oddziałów, które przyjmował małych pacjentów z całej Polski i uchodziły za jedne z najlepszych. Od 1 stycznia 2020 roku przestały działać. Powód jest prosty: generowały olbrzymie straty. Dziś doba pobytu na oddziale stacjonarnym rehabilitacji wyceniona jest na ok. 100 zł. To mniej niż w średniej klasy hotelu, a takiemu pacjentowi poza noclegiem, wyżywieniem trzeba zapewnić fachową opiekę wielu specjalistów, w tym m.in. fizjoterapeutę, psychologa, logopedę. Prosty rachunek pokazuje, iż nie jest to możliwe - mówi prezes KRF.

Jak podaje do Izby, spływają sygnały z całej Polski o planach zamknięcia kolejnych oddziałów. - W 2020 roku może zniknąć nawet ok. 40-50 oddziałów rehabilitacyjnych z ok. 1570 działających oraz ponad 100 podmiotów świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne z ok. 5100 dzisiaj świadczących te usługi - podaje KIF.

Jednocześnie stale rośnie liczba chorych oczekujących na udzielenie świadczeń fizjoterapeutycznych. Dziś to już blisko 2 mln osób, w tym dzieci, osoby niepełnosprawne, pacjenci po urazach i zabiegach operacyjnych. Szczególnie w tej grupie chorych, oczekiwanie na rehabilitację bardzo negatywnie wpływa na ich stan zdrowia i ogranicza szansę na powrót do sprawności. Skutki zaniechań powodują powikłania, które potem „leczymy” i płacimy za nie o wiele więcej niż za proces fizjoterapii - czytamy w komunikacie.

Apel do MZ ws. poprawy sytuacji świadczeniodawców w zakresie rehabilitacji

Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyjęła uchwałę w sprawie apelu dotyczącego podjęcia działań w celu poprawy sytuacji świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju rehabilitacja lecznicza.

-Skierowałem ten apel do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. I wybaczcie, ale nie widzę woli poprawy sytuacji. Gorzko napiszę, że w mojej ocenie polscy fizjoterapeuci sobie poradzą: na rynku prywatnym istnieje wielkie zapotrzebowanie na nasze usługi i jesteśmy doceniani również poza naszym krajem. Bez opieki pozostaną jednak najsłabsi pacjenci: dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne - stwierdza prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

- Polska rehabilitacja wymaga dziś wymaga profesjonalnych działań usprawniających i nie chodzi tu tylko o proste dosypanie pieniędzy. Z nowymi funduszami powinny przyjść także zmiany organizacyjne. Krajowa Izba Fizjoterapeutów podjęła wiele działań, które mają na celu do uszczelnienia systemu i zwiększenia jakości udzielanych świadczeń - mówi Maciej Krawczyk i stwierdza, że "niestety w naszej ocenie brak woli do zmiany systemu, a zmiany, które są dokonywane wybiórczo i na niewielką skalę nie zmieniają sytuacji w stopniu wystarczającym".

-Inaczej nasi bliscy po wylewach i z problemami neurologicznymi, po przeszczepach i innych zabiegach chirurgicznych, dzieci z wadami wrodzonymi pozostaną bez opieki. Nie chcę, żeby po polskiej fizjoterapii pozostało tylko wspomnienie…. - stwierdza.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

Twój fizjoterapeuta Czwartek, 23 Stycznia 2020, 12:06
Fizjoterapia już od dawna powinna być tylko prywatną dziedziną medycyny tak jak to jest w przypadku stomatologi czy weterynarii.Czy ktoś słyszał o niezadowolonym dentyście? Te wszystkie organizację typu KIF są tylko po to żeby wspierać etatyzm, zbierać kasę i kierować ruchem - kto jest dobrym fizjo a kto złym...Widać to na przykładzie izb lekarskich że się nie sprawdziło. Wierzę w polskich fizjoterapeutów że się obudzą i zrobią wolny rynek w tej ważnej branży ☺
Fizjo-sadomasochista Czwartek, 16 Stycznia 2020, 22:25
Zmarnowałem polowę życia, bo chciałem kiedyś pomagać ludziom...
Anomin Środa, 22 Stycznia 2020, 20:09
Ja też
Resoviensis Czwartek, 16 Stycznia 2020, 9:44
Ten kryzys jest już chyba kilkadziesiąt lat
Ss Czwartek, 16 Stycznia 2020, 9:10
A pan Kurski lekką ręką dostał 2mld zł. Do Torunia miliony złotych miesięcznie jeździ no ale nie ma pieniędzy na rehabilitację.
Fizjoterapeuta Czwartek, 16 Stycznia 2020, 8:34
Czyli co zyskaliśmy dzięki kifowi? Nic, a jest jeszcze gorzej. Żadnych podwyżek, tylko życzenia pana prezesa żeby mz się zrehabilitował i pomyślał o podwyżkach dla fizjoterapeutów. Masakra. Jestem zawiedziony pańska postawą.
Anna Czwartek, 16 Stycznia 2020, 8:17
Dużo błędów w tekście... dobra zamiast doba, mają na celu do uszczelnienia (?) I wiele innych...
Adrian Czwartek, 16 Stycznia 2020, 7:43
Niech Kif dalej wymyśla większą papierkologie która generuje kolejne koszty poprzez programy...
Nie stawia się w ogóle za Rehabilitantami nie ingeruje w wycenę punktu. Totalna żenada.
Bebe bebe Środa, 15 Stycznia 2020, 22:45
Ta cała fizjoterapia to "sztuka" tak samo skuteczna jak suplementy diety...
Ekspert Środa, 22 Stycznia 2020, 19:12
Widać że się znasz... Może kiedyś się przekonasz
Grini Środa, 15 Stycznia 2020, 22:23
Co w takim razie, oprócz dosypania pieniędzy trzeba zrobić?
Megi Środa, 15 Stycznia 2020, 17:03
Co na to ten " wspaniały rząd "?