Lekarze PPOZ interweniują u Ministra Zdrowia: system e-zdrowia nie działa

22 Stycznia 2020, 14:34 komputer lekarz cyfryzacja informatyzacja e-zla e-zdrowie

- Miało być prościej dla lekarzy i szybciej dla pacjentów! A jest zupełnie odwrotnie! Po nowym roku pojawiły się poważne problemy z wystawianiem e-ZLA (zwolnień elektronicznych), podpisywaniem certyfikatem ZUS i weryfikacją uprawnień w systemie e-WUŚ – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Lekarze PPOZ interweniują u ministra zdrowia ws. nie działającego systemu e-zdrowia.

Trwające od wielu dni problemy z wystawianiem e-zwolnień oraz sprawdzaniem uprawnień pacjentów w e-WUŚ dziwią lekarzy PPOZ.

– Przecież to nie są nowe programy!  E-zwolnienia obowiązują od kilku lat, a eWUŚ jeszcze dłużej! Nie wiadomo z jakiego powodu wszystko przestało działać jak należy. Najgorsze jednak jest to, że w tak trudnej sytuacji ZUS wymaga od lekarzy sprawnego realizowania e-obowiązków! Skierował do nas instrukcję „postępowania w przypadku problemów z  podpisywaniem e-ZLA  certyfikatem ZUS”. Dla wystawienia e-ZLA lekarz ma dokonać czyszczenia przeglądarek, których używa i pamięci swoich komputerów. To prawdziwy labirynt wskazówek: zresetować, wyczyścić, kliknąć, aktualizować, wybrać, wyszukać, itd…  To kpina! Ta instrukcja pokazuje, że nikt nie liczy się z czasem lekarzy oraz ich możliwościami – podkreśla prezes PPOZ B. Janicka.

Zdaniem lekarzy PPOZ, nawet  gdyby postępowali według instrukcji, to i tak w przypadku osób, których PESELE kończą się na zero, e-zwolnienia nie przechodzą.

- ZUS dokonał również zmiany kreatora zwolnień e-ZLA , który nie daje się realizować. W aplikacji systemu jest błąd przez nas nie do przeskoczenia! Owszem, możemy wystawiać pacjentom zwolnienia papierowe, ale po co, skoro i tak nie da się go zinformatyzować? Jak mamy to wszystko zrobić? – pyta Bożena Janicka.

Świadczeniodawcy PPOZ wystosowali w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz do wiadomości Marleny Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Lekarze mają leczyć swoich pacjentów, system e-zdrowia miał im to usprawnić i pomóc, ale niestety sytuacja jest odwrotna, uniemożliwia codzienną pracę lekarzom, w szczególności lecznictwa otwartego, gdzie codziennie są sprawdzane setki tysięcy pacjentów w systemie e-WUŚ  i wystawiane tysiące zwolnień e-ZLA. Wnioskujemy o pilną interwencję i umożliwienie nam normalnej pracy – apeluje Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz