WHO: Covid-19 można charakteryzować jako "pandemia". Czym różni się pandemia od epidemii?

11 Marca 2020, 17:48

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że obecną sytuację na świecie związaną z koronawirusem można scharakteryzować już jako pandemię. 

- WHO kontroluje epidemię przez całą dobę i jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, dotkliwości, jak i alarmującym poziomem inercji wirusa - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Tedros Adhanom, dyrektor WHO. 

 W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń Covid-19 zwiększyła się trzynastokrotnie, a liczba krajów, w których potwierdzono zakażenie urosła trzykrotnie - mówił dr Tedros Adhanom.

Obecnie na całym świecie potwierdzono ponad 118 tys. zakażeń koronawirsem w 114 krajach. Z powodu wirusa zmarło do tej porty 4291 osób - informuje WHO.

Wobec obecnej sytuacji dokonaliśmy oceny, że epidemię Covid-19 można już charakteryzować jako pandemię.

Czym jest pandemia?

Według WHO pandemia to „rozprzestrzenianie się nowej choroby na całym świecie”. Nie ma kryteriów określonych dla tego, co osiąga poziom pandemii, a co nie. Nie ma progu przypadków lub zgonów, który umożliwia klasyfikowanie przypadku tą definicją. 

CDC klasyfikuje pandemię, jako epidemię , "która rozprzestrzeniła się na kilka krajów lub kontynentów, zwykle mająca wpływ na dużą liczbę ludzi". Epidemią określany jest „wzrost - często nagły - liczby przypadków choroby ponad to, co jest normalnie oczekiwane dla danej populacji w określonym obszarze”

Ostatni raz WHO ogłosiła pandemię podczas wybuchu H1N1 w 2009 r., Który zainfekował prawie jedną czwartą światowej populacji. Decyzja ta została jednak skrytykowana za wywołanie niepotrzebnej paniki. SARS, jak i MERS nie były już uznawane za pandemię, mimo że zakażenia stwierdzono w 26 krajach.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ann Środa, 11 Marca 2020, 21:18
prosze o informacje czy sa przepisy prawne dzieki ktorym mozna ubiegac sie o zwrot kosztów wycieczki do Dubaju wykupionej w biuro podrozy RINBOW TOURS s.a., poniewaz przedstawiciele tego biura umywaja ręce i twierdza ze w zwiazku z pandemią nie podjeli jeszcze zadnej decyzji..?
malwek666 Czwartek, 12 Marca 2020, 18:23
jest to sytuacja nadzwyczajna i w kazdym sadzie sprawa jest do wygrania. W takiej sytuacji pieniądze zwrócic muszą.