WHO: testujcie, testujcie, testujcie

17 Marca 2020, 7:23

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzega kraje wprowadzające izolację, że to działanie potrzebne, ale niewystarczające w walce z koronawirusem. Uważa, że państwa robią za mało, by śledzić przebieg pandemii i wciąż w ograniczonym zakresie poddają zakażonych testom. 

Dyrektor Generalny WHO zabrał głos podczas konferencji prasowej w Genewie. Nalegał, by państwa szczególnie narażone zintensyfikowały testowanie pod kątem zakażenia koronawirusem.  

Według WHO, najbardziej wydajnym sposobem zapobiegania i ocalenia życia pacjentów jest przecięcie łańcucha zakażeń. - Nie można walczyć po omacku - podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nie zatrzymamy pandemii, jeśli nie będziemy wiedzieć, kto jest zakażony - dodał. 

- Mamy prosty przekaz: testujcie, testujcie, testujcie - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO przetransportowało prawie 1,5 miliona testów do 120 krajów. - Współpracujemy z firmami, żeby zwiększyć dostępność testów dla najbardziej potrzebujących – poinformował podczas brifingu szef WHO.

Rozmowa Polityki Zdrowotnej z Dyrektorem Biura WHO w Polsce

Na świecie jest obecnie około 150 tysięcy potwierdzonych przypadków zachorowań, a ponad 5700 osób zmarło - podaje WHO. Epidemia wirusa objęła już ponad 140 krajów, odnotowano radykalnie rosnącą liczbę zgonów i zakażeń także poza Chinami. Podkreślono także, że wszelkie działania dotykające praw obywatelskich, a podejmowane przez rządy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa muszą być proporcjonalne, niezbędne i niedyskryminujące oraz nie mogą być nakierowane na określone grupy społeczne, mniejszości, czy jednostki. Nie mogą także być podstawą "uciszania" walczących o prawa człowieka. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz