Test na koronawirusa prywatnie. Gdzie? Jaka cena?

14 Kwietnia 2020, 19:37 geny diagnostyka badania

Mimo stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwa Zdrowia, które nie rekomendują wykonywania komercyjnych testów w kierunku koronawirusa, rynek w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, otwiera się na taką możliwość. 

Gdzie można zrobić test?

Obecnie test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonuje 60 laboratoriów w całej Polsce. Wśród nich znajdują się także laboratoria prywatne. Z czasem, poza współpracą z resortem zdrowia, laboratoria i część usługodawców zdecydowało o uzupełnieniu swojej oferty o usługę dla klientów prywatnych.

Test na koronawirusa dla klientów indywidualnych oferuje Diagnostyka Laboratoria Medyczne. Test można wykonać w specjalnych stanowiskach, przypominających szpitale polowe, które zostały ulokowane w ub. tygodniu w Łodzi, oraz od dziś w Warszawie na Ursynowie. Badania odbywają się w formie drive-thru (bez wychodzenia z samochodu). Cena takiego testu wynosi 584 zł.

Laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły także akcję BADAMY-WSPIERAMY, czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Obecnie próbki pobierane są w mobilnych punktach pobrań w dwóch lokalizacjach.

Prywatne testy na koronawirusa w swoim laboratorium naukowym oferuje także spółka z Trójmiasta, Geneme. Badanie wykonywane metodą RT‐real time PCR przy użyciu certyfikowanych zestawów diagnostycznych, posiadających certyfikaty CE i IVD, zgodnych z zaleceniami i rekomendacjami WHO, można wykonać w domu. Po uiszczeniu "cegiełki" w wysokości 500 zł do naszego domu zostanie wysłany zestaw, który posłuży nam do samodzielnego pobrania wymazu z nosa. Następnie wymaz ten należy przekazać wolontariuszowi Fundacji na Rzecz Perspektyw "Cel", który dostarczy materiał do laboratorium. 

Laboratorium GeneMe jest natomiast placówką badawczą, w związku z czym nie ma go w żadnej krajowej ewidencji laboratoriów diagnostycznych wykonujących testy na Covid-19

Testy w kierunku przeciwciał koronawirusa

ALAB laboratoria, choć wykonuje testy dla resortu zdrowia, nie wykonuje testów molekularnych w kierunku wirusa SARS-CoV-2 na zlecenie osób prywatnych.
W ofercie znajdują się natomiast testy w kierunku przeciwciał IgG IgM skierowanych przeciwko temu wirusowi.
 
-Test ten polega na pobraniu materiału: krwi żylnej i oznaczeniu w nim przeciwciał. Zgodnie z wytycznymi fachowymi testy wykrywającej przeciwciała klasy IgM, mogą znaleźć zastosowanie w identyfikowaniu bezobjawowych zakażeń po wyczerpaniu innych sposobów ograniczania epidemii. Testy wykrywające przeciwciała IgG lub IgM/IgG mogą  być przydatne w badaniach epidemiologicznych - na przykład do oszacowania liczby osób które miały kontakt z wirusem a także badań populacyjnych a także jako dowód pośredni na przebytą infekcję - informuje naszą redakcję spółka.
 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz