Personel medyczny ofiarą hejtu. Czy kampania społeczna pomoże?

28 Kwietnia 2020, 16:20 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Lekarze i pielęgniarki coraz częściej padają ofiarami hejtu w związku z ich pracą przy COVID-19. Personel SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wspólnie z Polskim Radiem Zachód przygotował spot kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę na ten problem.

Po początkowych publicznych oklaskach całej Polski dla personelu medycznego za ich pracę przy walce z koronawirusem, coraz częściej dochodzi do przejawów hejtu wobec lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych czy diagnostów laboratoryjnych. Może to wynikać z silnej obawy niektórych osób przed zakażeniem, poczucie niepewności i rosnącej frustracji w związku z izolacją społeczną.

Z przekazów medialnych i informacji na portalach społecznościowych wynika, że jest to poważny problem, a wobec lekarzy, pielęgniarek czy ratowników padają krzywdzące inwektywy, np. o tym, że na pewno przenoszą choroby, że ich dzieci na pewno mają koronawirusa. Niszczone są także np. należące do nich samochody.

W związku z tym personel SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wspólnie z Polskim Radiem Zachód przygotował spot kampanii społecznej#wspierajmedyka, która ma zwrócić uwagę na problem traktowania pracowników służby zdrowia w czasie pandemii. Spot dostępny jest tutaj

Personel medyczny oprócz wyrazów solidarności od tych, którzy rozumieją ich rolę i poświęcenie w walce z koronawirusem, może liczyć na wsparcie oferowane przez samorządy zawodowe, m.in. w postaci porad prawnych czy porad psychologicznych. W chwilach zwątpienia mogą też skorzystać np. z infolinii psychologicznej PZU Zdrowie dla personelu medycznego.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz