COVID-19 - Czy Polacy chcą się szczepić? Sondaż.

05 Sierpnia 2020, 13:01 dane dokumenty raport

Co drugi Polak zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Już prawie połowa Polaków obawia się pogorszenia stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Zdecydowana większość deklaruje, że zachowuje dystans społeczny i nosi maseczkę.

Jak pokazał sondaż, nieco ponad połowa Polaków deklaruje, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, kiedy będzie dostępna szczepionka chroniąca przed zachorowaniem na COVID-19.

 

 

Obawy o pogorszenie stanu zdrowia 

Blisko połowa Polaków obawia się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa. 49,1 proc. spośród uczestników lipcowego sondażu CBR BioStat obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innych powodów niż spowodowanych ewentualnym zakażeniem koronawirusem

 

biostat

 

Przestrzeganie zaleceń

72,8 proc. Polaków deklaruje, że zachowuje w miejscach publicznych dystans 2 metrów od innych osób. 13,5 proc. ma z tym kłopot, a 12,7 proc. nie robi tego wcale. Jeżeli zaś chodzi o przestrzega nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, to 84,2 proc. Polaków twierdzi, że go przestrzega. 5,9 proc. badanych ma z tym problem, a co dziesiąty badany - nie nosi maseczki.

Utrudniony dostęp do lekarza?

Siedmiu na dziesięciu Polaków odczuwa spowodowane stanem epidemii utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem. Od kilku miesięcy odsetek ten utrzymuje się na wysokim poziomie, a nawet rośnie. Warto zwrócić uwagę, że w początkowym okresie pandemii problemy z dostępem do lekarza sygnalizowało 57 proc. uczestników sondażu, zaś w lipcu było to już 70,8 proc. 

Zdaniem niemal trzech czwartych Polaków, leczenie chorób przewlekłych oraz innych występujących podczas pandemii, lecz nie związanych z koronawirusem, jest gorsze niż wcześniej. Niemal dwie piąte Polaków uważa, że poziom leczenia podczas pandemii zdecydowanie pogorszył się. Różnicy nie dostrzega co piąty pytany, a 4,2 proc. uważa, że jest lepiej.

 

 

Zalety telemedycyny

Pomoc lekarska w formie zdalnej – telefonicznej lub online – uznawana jest za najbezpieczniejszą w okresie epidemii koronawirusa, przez co trzeciego uczestnika sondażu BioStat (36 proc.). Co piąty (20,4 proc.) respondent uznaje za bezpieczną wizytę w gabinecie prywatnym. Wizyty w poradniach specjalistycznych za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem uważa co siódmy uczestnik badania (16,5) proc., podobnie jak w przychodni lekarza POZ (15,4 proc.).
 
Sondaż „Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat® 18-20 lipca 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.
 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz