Test na koronawirusa jak alkomat

29 Października 2020, 15:26

Ile wirusa w wydychanym powietrzu? Możliwe, że w niedalekiej przyszłości taki test może zastąpić dobrze znane termometry stosowane przy wejściach do szpitali lub na imprezy masowe.

Start-up z Uniwersytetu w Singapurze, Breathonix opracował test wydychanego powietrza dla koronawirusa SARS-CoV-2. Jak twierdzi firma, test działający na podobnej zasadzie jak alkomat.

Po wykonaniu testu poprzez wdmuchnięcie do urządzenia, test ocenia związki chemiczne oddechu, aby określić, czy dana osoba jest zarażona. Wyniki są generowane przez komputer w ciągu 60 sekund.

Urządzenie wykorzystuje ustniki jednorazowego użytku i zostało zaprojektowane tak, aby nie dochodziło do zakażenia krzyżowego.

Z informacji producenta wynika, że test osiągnął ponad 90% dokładność w pilotażowym badaniu klinicznym na 180 osobach  i ma nadzieję na uzyskanie zgody organów regulacyjnych dopuszczenia do obrotu z początkiem 2021 r.

Koszt urządzenia ma wynieść ok. 20 USD, to jest o 70% mniej niż testy PCR. Producent podkreśla jednak, że test nie zastąpi standardowego testu wymazu z nosa z reakcją łańcuchową polimerazy (PCR).

 - Test oddechu przypomina bardziej ekranowe urządzenie pierwszego poziomu - powiedział Jia Zhunan, współzałożyciel i dyrektor generalny Breathonix, dodając, że test można używać na konferencjach, imprezach sportowych i koncertach.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz