Rosja: rosyjska szczepionka skuteczna "w ponad 90%"

10 Listopada 2020, 13:07 Szczepienia

Chwilę po publikacji informacji Pfizer i BioNTech o wysokiej skuteczności ich kandydata na szczepionkę przeciw koronawirusowi, rosyjski resort zdrowia poinformował, że szczepionka Sputnik V jest skuteczna w „ponad 90 procentach”.

Moskwa przygotowuje się do opublikowania wstępnych wyników trwających badań klinicznych fazy 3 nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, Sputnik V. Szczepionka jest testowana na 40 tys. uczestnikach z Moskwy.

 Oksana Drapkina, dyrektor instytutu badawczego przy ministerstwie zdrowia w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu zaznaczyła, że „jesteśmy odpowiedzialni za monitorowanie skuteczności szczepionki Sputnik V wśród obywateli, którzy otrzymali ją w ramach programu masowych szczepień."

Na podstawie naszych obserwacji, jej skuteczność również wynosi ponad 90 proc. - mówiła odnosząc się do ostatniej publikacji Pfizer i BioNTech. - Pojawienie się kolejnej skutecznej szczepionki to dobra wiadomość dla wszystkich - dodała.

 

Informacja z Moskwy nastąpiła po ogłoszeniu przez Pfizer Inc i BioNTech, że ich eksperymentalna szczepionka COVID-19 była skuteczna w ponad 90 procentach.

- Cieszymy się z postępów naszych zagranicznych kolegów w opracowywaniu szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Im więcej szczepionek jest dostępnych na świecie, tym lepiej chronieni będą ludzie - komentuje Alexander Gintsburg, dyrektor moskiewskiego Instytutu Gamaleya, który opracował rosyjskiego kandydata na szczepionkę.

- W najbliższym czasie spodziewamy się opublikowania wstępnych wyników badań porejestracyjnych szczepionki Sputnik V, tzw. Badań III fazy. Jestem przekonany, że poziom jego efektywności również będzie wysoki - mówił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz