Dystrybucja szczepionek Moderny już w przyszłym tygodniu

08 Stycznia 2021, 14:58 Szczepienia

Pierwsze dawki szczepionki Moderna przeciwko COVID-19 zostaną rozprowadzone w przyszłym tygodniu - informuje EURACTIV powołując się na swoje źródła w Komisji Europejskiej.

Europejska Agencja Leków 6 stycznia zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez Moderna, amerykańską firmę biotechnologiczną. Tego samego dnia szczepionka otrzymała od Komisji Europejskiej warunkowe pozwolenie na dopuszczenie produktu do obrotu we wszystkich krajach UE.

„Pierwsze dawki zostaną rozdzielone w przyszłym tygodniu (mniej więcej tego samego dnia), proporcjonalnie do wszystkich państw członkowskich” - cytuje swoje źródło EURACTIV.

KE zawarła umowę z Moderną na dostawę od 80 mln do 160 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do końca września do Europy ma dotrzeć pierwsze 80 mln dawek szczepionki. Kolejne 80 mln opcjonalnych dawek dotrze do krajów UE w przyszłym roku. W tym zakresie wciąż trwają negocjacje na szczycie - podaje EURACTIV.

Szczepionka od Moderny będzie kolejnym dostępnym na Starym Kontynencie remedium przeciw COVID-19, zaraz po szczepionce od Pfizer/BioNTech, której to KE zarezerwowała 600 mln dawek dla krajów Unii .

Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka do Polski ma zostać dostarczonych 800 tys. dawek do końca I kwartału 2021 r. Z kolei niemiecki minister zdrowia Jens Spahn w poniedziałek poinformował, że Niemcy otrzymają w pierwszym kwartale 2 mln dawek a w całym 2021 r. do kraju dotrzeć ma łącznie 50 mln dawek szczepionki od Moderny.

źródło: EURACTIV

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz