Rząd: nie będzie dodatkowych przywilejów dla osób zaszczepionych

19 Stycznia 2021, 15:44

Rząd nie przewiduje wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 ani wprowadzenia dodatkowych przywilejów dla osób, które przyjęły obie dawki takiej szczepionki - przekonywali przedstawiciele rządu podczas wtorkowej sesji Q&A dot. programu szczepień, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP.

W trakcie sesji pytań i odpowiedzi poruszony został temat przywilejów dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak wskazał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk powiedział, że jedyne tzw. przywileje to te, które wynikają ze "zdrowego rozsądku".

- Największym przywilejem dla osób zaszczepionych jest bezpieczeństwo; gwarancja tego, że nie zarażę swoich bliskich, że sam nie zachoruję - stwierdził.

- Wprowadziliśmy w Narodowym Programie Szczepień status osoby zaszczepionej. Wynika to ze zdrowego rozsądku. Jeżeli dziś, wracając do Polski z zagranicy mamy obowiązek trafienia na kwarantannę, to w momencie kiedy mamy pewność, że nie jesteśmy chorzy to jaki sens miałoby przebywanie na kwarantannie?. - pytał i wskazał, że w statusie osoby zaszczepionej wprowadzono rozwiązanie zwolnienia z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą chorą, bądź po powrocie z zagranicy.

Na poziomie państwowym nie będzie dodatkowych przepisów

Jak podkreślił Michał Dworczyk, obecnie na całym świecie trwa dyskusja na temat szczególnego traktowania osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Takie rozwiązania rozważają prywatne firmy, takie jak linie lotnicze, które mogą np. wprowadzić obowiązek wykazania karty szczepienia jako warunek konieczny do zakupienia biletu.

Jak mówił, w Polsce "żadnych dodatkowych przywilejów nie chcemy wprowadzać".

Do tej wypowiedzi odniósł się także prezydent Andrzej Duda, który również podkreślił, że "szczepienia są i pozostają dobrowolne" a "na poziomie państwowym żadne przepisy (w tym zakresie) nie będą wprowadzane" jednak "nikt nie jest w stanie przewidzieć czy firmy prywatne nie będą takiego elementu wprowadzały".

Ułatwienia w podróżowaniu?

Obecny podczas sesji pytań i odpowiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się także do pytania dot. tzw. "paszportów medycznych", który miałby ułatwić podróżowanie osobom zaszczepionym p/COVID-19.

- Wiemy że na poziomie UE prowadzona jest dyskusja czy taki wystandaryzowany dla przestrzeni europejskiej paszport nie powinien powstać, ale póki co nie ma żadnych konkretnych ustaleń prócz tego, że jesteśmy gotowi by było elektroniczne potwierdzenie szczepienia - mówił minister zdrowia.

Jak podkreślił, obecne rozwiązania wprowadzone przez resort zdrowia nie jest uregulowanym na poziomie międzynarodowym paszportem, ale także na ten moment, nie ma gwarancji uznania takiego dokumentu za granicą.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz