M. Dworczyk: szczepionka od AstraZeneca dla osób poniżej 60 r. ż.

02 Lutego 2021, 12:40 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Podanie szczepionki przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca w Polsce jest rekomendowane osobom poniżej 60. roku życia - takie stanowisko zaakceptowal rząd na podstawie rekomendacji Rady Medycznej ds. COVID-19 przy premierze. W konsekwencji tej decyzji, szczepienia dla nauczycieli mają rozpocząć się wcześniej.

W piątek, Europejska Agencja ds. Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 od AstraZeneca. Chwilę po konferencji o dopuszczeniu do obrotu preparatu tej firmy na terenie całej UE zadecydowała Komisja Europejska. To trzecia szczepionka przeciwko COVID-19 dostępna na rynku europejskim i dopuszczona do obrotu w Polsce.

Należy podkreślić przy tym, że większość uczestników badań na podstawie, których EMA dokonała rekomendacji o dopuszczeniu do obrotu, była w wieku od 18 do 55 lat. Nie ma jeszcze wystarczających wyników u starszych uczestników (powyżej 55 roku życia), aby określić, jak dobrze szczepionka będzie działać w tej grupie - wskazała Agencja w swoim komunikacie. 

Jednocześnie wskazano, że "oczekuje się jednak ochrony (przed COVID-19 w grupach powyżej 55 r. ż.), biorąc pod uwagę, że odpowiedź immunologiczną obserwuje się w tej grupie wiekowej i na podstawie doświadczeń z innymi szczepionkami; ponieważ istnieją wiarygodne informacje na temat bezpieczeństwa w tej populacji, eksperci naukowi EMA uznali, że szczepionka może być stosowana u osób starszych." 

Na podstawie tych informacji, o ograniczeniach wiekowych dla przyjęcia szczepionki p/COVID-19 od AstraZeneca zdecydował rząd Niemiec czy Włoch. Preparat podany zostanie jedynie osobom poniżej 65 roku życia.

Na podobne ograniczenie zdecydował się Polski rząd. 

– Ta szczepionka nie będzie podawana seniorom – powiedział wczoraj pełnomocnik rządu ds. szczepień, minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. 

///Aktualizacja

Jak poinformował we wtorek pełnomocnik rządu ds. szczepień, "wczoraj wieczorem, Rada Medyczna ds. COVID-19 przy premierze, przedłożyła rekomendacje dot. szczepionki AstraZeneca." Jak poinformował, W Polsce szczepionka ta będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 r. ż.

- W konsekwencji, wcześniej rozpoczną się szczepienia w grupie 1C- nauczycieli - poinformował.

Jak dodał, pierwsze dostawy szczepionki od producenta AstraZeneca planowane są na 9 lutego. "Chcielibyśmy by w przyszłym tygodniu już rozpoczęło się wyszczepianie nauczycieli" - mówił Michał Dworczyk i podkreślił, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele klas 1-3. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz