Szczepienia przeciw COVID-19. Jakie najczęstsze NOPy?

04 Lutego 2021, 12:51 Szczepienia

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) upubliczniło najnowsze dane z nadzoru nad bezpieczeństwem szczepionek przeciw COVID-19 podawanych w ramach masowego programu szczepień. Jakie były najczęściej zgłaszana działania niepożądane szczepionek?

Pacjenci w Stanach Zjednoczonych po zaszczepieniu mogą zdawać raport poszczepionkowy dzięki dedykowanej do tego aplikacji v-safe. Pacjenci mogą meldować swój stan zdrowia po przyjęciu szczepionki każdego dnia w ciągu pierwszego tygodnia od przyjęcia szczepionki, każdego tygodnia w ciągu 2 miesięcy od przyjęcia szczepionki a następnie raz w miesiącu przez okres 1 roku od przyjęcia szczepionki.

W przypadku zgłoszenia działania niepożądanego do pacjenta zgłasza się konsultant z call center a po wywiadzie medycznym zaleca adekwatną do zdarzenia pomoc medyczną.

CDC opublikowało wstępne wyniki badań po podaniu 21 mln dawek szczepionek amerykańskim obywatelom (w tym zaszczepiono 15,1 tys. kobiet w ciąży). Spośród nich, w aplikacji v-safe swój stan zdrowia, chociaż raz, zameldowało 2,08 mln osób.

Z raportów wynika, że na 21 mln podanych dawek szczepionki stwierdzono 9 096 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

8 117 (89%) dotyczyło łagodnych działań niepożądanych (372 NOP na milion podanych dawek) a 979 (11%) z nich dotyczyło poważnych działań niepożądanych (45 NOP na milion podanych dawek).

Z raportów wynika, że miejscowe i uogólnione działania niepożądane po podaniu dwóch dostępnych szczepionek mRNA (Comirnaty i Moderna) występowały z częstością:

  • Ból w miejscu podania 70,7%
  • Zmęczenie 33,4%
  • Ból głowy 29,4%
  • Ból mięśni 22,8%
  • Dreszcze 11,5%
  • Gorączka 11,4
  • Obrzęk 11,0%
  • Ból stawów 10,4%
  • Nudności 8,9%

Wstrząsy anafilaktyczne po zaszczepieniu

Po zaszczepieniu pacjentów szczepionkami p/COVID-19 odnotowano 71 zdarzeń dotyczących wstrząsów anafilaktycznych. Większość z nich miała miejsce do 30 minut od iniekcji pierwszej dawki szczepionki.

U ponad 80% osób z takim NOP, wcześniej stwierdzono alergię lub objawy alergiczne. 24% z nich już choć raz w życiu doznało wstrząsu anafilaktycznego. 

Częściej wstrząs anafilaktyczny występował po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech (5 przypadków ostrej reakcji alergicznej na milion podanych dawek) niż Moderny (2.8 przypadków ostrej reakcji alergicznej na milion dawek).

Śmierć po zaszczepieniu

Po podaniu szczepionki p/COVID-19 pacjentom odnotowano 196 przypadków śmiertelnych. W żadnym przypadku nie potwierdzono powiązania reakcji przyczynowo-skutkowej ze szczepieniami przeciw COVID-19.

Mediana wieku osób, które poniosły śmierć w okresie szczepień wynosiła 79 lat. Poniżej 65 r. ż. śmierć poniosły 43 osoby. 129 osób w chwili śmierci przebywało pod stałym nadzorem domów opieki długoterminowej. 

źródło: CDC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz