Węgry otrzymały pierwszą dostawę szczepionek przeciw COVID-19 od Sinopharm

17 Lutego 2021, 13:04 szczepienie

We wtorek na Węgry dotarła pierwsza partia szczepionki przeciw COVID-19 od chińskiego producenta Sinopharm.

Węgry jako pierwszy kraj w UE zatwierdził szczepionkę od Sinopharm dostosowania w nagłych wypadkach. We wtorek do kraju dotarła pierwsza partia, 550 tys. dawek szczepionek od chińskiego producenta. To wystarczy na zaszczepienie 275 tys. osób.

Łącznie na Węgry dotrzeć ma ok 5 mln dawek szczepionki Sinopharm w ciągu najbliższych czterech miesięcy, co wystarczy do zaszczepienia 2,5 mln obywateli w liczącym blisko 10 mln mieszkańców kraju.

Węgierski resort zdrowia jako pierwszy w UE zatwierdził szczepionkę Sinopharm do użycia w nagłych wypadkach 29 stycznia. Nastąpiło to po wydaniu rządowego dekretu uprawniającego rząd do zatwierdzania szczepionek, zezwalając na stosowanie szczepionki podanej co najmniej milionowi ludzi na całym świecie bez poddawania jej przeglądu przez krajowy organ regulacyjny ds. leków.

Węgry stawiają na szczepionki z Rosji i Chin

Węgry zgodziły się również na zakup 2 milionów dawek rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V, którą szpitale zaczęły podawać w Budapeszcie w zeszłym tygodniu.

- W obecnym stanie rzeczy (możemy zaszczepić) 6,8 miliona ludzi do końca maja lub początku czerwca - powiedział premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie radiowym. 

Szczepionka Sinopharm, według producenta jest skuteczna w prawie 80%. Firma nie opublikowała jeszcze danych na temat wyników badań szczepionki w 3. fazie badań klinicznych.

Nowa dostawa szczepionek stanowi około 40% wszystkich dawek szczepionki COVID-19, które Węgry otrzymały do ​​tej pory, i sprawia, że ​​Sinopharm jest prawie tak samo rozpowszechnionym produktem na Węgrzech jak szczepionka Pfizer-BioNtech.

źródło: Associated Press

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz