300 mln zł na badania nowych technologii medycznych mRNA

20 Kwietnia 2021, 15:25

300 milionów zł przekaże Agencja Badań Medycznych na projekty badawcze związane z wdrożeniem technologii mRNA w Polsce w celu przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

O przekazaniu finansowania na badania w zakresie nowych technologii poinformował premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził we wtorek Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Jak mówił szef rządu pandemia to zobowiązanie, aby przemyśleć różnego rodzaju działania o charakterze naukowym, badawczym szczególnie w obszarze medycyny, ale także na styku medycyny i wielu dziedzin. - Tu w Instytucie Biologii Molekularnej bije polskie serce tych wszystkich tematów, o których ostatnio tak wiele mówi się na świecie. To nowe technologie w biologii molekularnej związane z RNA, technologie które bada się w Polsce od dziesiątek lat, a szczególnie intensywnie od kilku lat - mówił.

Podkreślił, że jest to ogromny potencjał. - Mamy tu kilkanaście zespołów, które gromadzą naukowców z całego świata. To daje asumpt do wiary w dobre perspektywy - ocenił.

Jak wyjaśnił, w maju zostanie uruchomione 300 mln zł, które w kilku grantach zostanie skierowane do zespołów badawczych pracujących nad nowymi technologiami w biologii molekularnej. - Te nowe technologie to wielkie nadzieje nie tylko w walce z COVID-19, ale też nadzieje na wynalezienie skutecznego leku przeciwko przynajmniej niektórym nowotworom - podkreślił premier.

- Jako Polska mamy ogromną szansę za kilka lat wejść do ligi, na której nam ogromnie zależy i poprawiać zdrowie Polaków i jako Polska odnosić też z tego tytułu korzyści w świecie - stwierdził szef rządu.

P.o prezesa Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński mówił natomiast, że program rozwoju technologii mRNA to skok dla polskiego sektora biotechnologicznego.

- Ta technologia przyszłości, to nie tylko potencjalna szczepionka na każdą następną pandemię koronawirusa. To też innowacyjne rozwiązania onkologiczne, innowacyjne terapie personalizowane i innowacyjne leki w zakresie hematologii - wyjaśnił.

Zapowiedział wyłonienie w najbliższy tygodniach beneficjentów tego programu, którzy za kilkadziesiąt mln zł na każdy projekt będą opracowywać technologie RNA.

- Potencjał jest bardzo duży, więc trzeba wesprzeć go, aby prace były innowacyjne i zapewniały polskim pacjentom najlepsze możliwe opcje terapeutyczne - podsumował R. Sierpiński.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz