Weryfikacja przez pracodawcę wyniku testu. Sejmowa komisja zdrowia odwołana

15 Grudnia 2021, 15:54

Zaplanowana na środę na godz. 15.00 sejmowa komisja zdrowia została odwołana przez przewodniczącego komisji Tomasza Latosa. Powód to zbyt duża liczba na sali osób, które nie zostały zaproszone. Mimo apeli przewodniczącego, osoby te nie opuściły sali, więc T. Latos zdecydował, że posiedzenie komisji nie odbędzie się.

W środę o godz. 15 sejmowa komisja zdrowia miała zająć się projektem ustawy, który umożliwia pracodawcy sprawdzenie czy pracownik ma ważny negatywny wyniku tekstu w kierunku SARS-CoV-2, przebył tę infekcję lub został zaszczepiony przeciwko COVID-19. 

Tuż po godz. 15 przewodniczący komisji T. Latos stwierdził, że na sali jest za dużo osób, które nie zostały zaproszone.

- Po pierwsze, są osoby z zewnątrz, które nie zostały zaproszone, nie mówię o posłach. Dwa, obowiązują nas wytyczne pani marszałek i pewne ograniczenia związane z pandemią. Jest nas za dużo - uzasadniał T.Latos.

Jak mówił chodzi o bezpieczeństwo sanitarne. Odnosił się też do posłów Konfederacji, którzy przebywali na sali bez maseczek ochronych.

- W tych warunkach, niestety, nie możemy pracować, ponieważ nie spełniamy żadnych norm sanitarnych - ocenił.

Ogłosił półgodzinną przerwę i zaprosił Prezydium Komisji na spotkanie. Jednak po tym czasie sytuacja niewiele się zmieniła, mimo apeli przewodniczącego, aby osoby, które nie zostały zaproszone opuściły salę. W związku z tym T. Latos ogłosił, że "dzisiaj posiedzenie komisji się nie odbędzie".

Jak mówił T. Latos dziennikarzom, limit sali to 50 osób, a było niemal dwukrotnie więcej osób.

Poseł Konfederacji Grzego Braun ocenił na Twitterze, że to sukces Konfederacji. "Sukces @KONFEDERACJA_! Przew. @LatosTomasz ogłosił przed chwilą ogłosił, że posiedzenie Komisji dziś nie odbędzie się! #StopSegregacjiSanitarnej" - napisał.

Pozostaje więc pytanie czy posłowie Konfederacji znaleźli sposób na blokowanie prac nad projektem, którego są przeciwnikami i jak tę sytuację rozwiąże prezydium sejmowej Komisji Zdrowia.

Sytuację skomentowała na Twitterze posłanka Katarzyna Lubnauer.

Komisja miała zająć się projektem poselskim dotyczącym zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. 

Co przewiduje projekt? 

Projekt przewiduje m.in. możliwość wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych.

"Powyższe rozwiązania zapewnić ma swobodny dostęp do nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2 (zarówno finansowanych ze środków publicznych, jak i zapewnianych przez pracodawców)" - wyjaśniają autorzy projektu. To ile testów będzie finansowanych ze środków publicznych oraz ile razy i jak często może je wykonać pracownik miałoby być określone  w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Projekt ponadto przewiduje możliwości zażądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak czytamy w uzasadnieniu, intencją projektodawcy jest "umożliwienie pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Wyposażenie pracodawcy w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego wszystkich pracowników w danym miejscu pracy jest - jak czytamy w uzasadnieniu niezbędne "w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania" COVID-19. 

Według projektu, weryfikacja tożsamości odbywać się będzie poprzez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19, przede wszystkim unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID albo certyfikatu w postaci uproszczonej, tj. uproszczonego certyfikatu, wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą, czego będzie można dokonać za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej bezpłatnie przez Centrum e-Zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz